Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Walizka spakowana na wakacje? A finanse?

Wakacje czas zacząć. Warto oderwać się od szarej rzeczywistości i zrelaksować się chociaż przez kilka dni. Zanim jednak udamy się na wymarzony urlop warto zadbać o wypoczynek od strony finansowej. Nie panikować, ale wiedzieć, co zrobić, gdy zabraknie nam gotówki albo zgubimy kartę płatniczą. 

Po pierwsze bezpieczeństwo

Odpowiedz, ale tak szczerze … wkładasz portfel z gotówką, kartami i dokumentami w jedno miejsce. Prawda? Pomyśl, w jakiej sytuacji będziesz, gdy ktoś Cię okradnie? Nigdy nie wkładaj wszystkiego w jedno miejsce. Na pewno Masz jakąś walizkę, torebkę albo plecak czy kieszenie. Zastosuj dywersyfikację (może tu nienajlepsze słowo, ale oddające istotę rzeczy) – porozkładaj te rzeczy w różne miejsca, dzięki czemu strata jednej z nich nie okaże się tragedią.

Lepsza gotówka czy karta?

I to, i to, ale z umiarem. Nie wszędzie zapłacimy gotówką i nie wszędzie, nawet w obecnych czasach zapłacimy kartą czy to debetową, czy kredytową. Najrozsądniej jest zabrać nieco gotówki i kartę, którą wypłacić można więcej gotówki w miarę potrzeby. Nie tylko w bankomacie, ale też w sklepie przy okazji płacenia za zakupy (więcej o usłudze cashback …). Zatrzymując się przy karcie warto pamiętać o 3 rzeczach:

.1. PIN, to numer zastrzeżony dla właściciela karty. Warto więc go zapamiętać. W żadnym przypadku nie można zapisywać na karteczce włożonej do portfela. Niby oczywiste, ale znam takie przypadki ;). Jeśli ktoś ma problem z zapamiętaniem czterech cyfr można je zakamuflować w jakimś numerze na liście kontaktów w telefonie. Nie zapominając oczywiście, by zerknąć tam przed podejściem do bankomatu, a nie przy nim samym 😉

.2. Ustawienie limitów, to podstawa. Nie wyobrażam sobie, by nie ustawić sobie limitów na karcie. Pierwsze, co robię po otrzymaniu karty, to ustawiam sobie wszelkie możliwe limity: dzienne, miesięczne, na wypłaty z bankomatów, płatności w Internecie, ilościowe.

.3. Jeden numer do zastrzegania kart płatniczych. Dobrze zapisać sobie numer do zastrzegania kart do swojego banku. Warto też, szczególnie gdy posiadamy karty w więcej niż w jednym banku zapisać sobie numer do Systemu Zastrzegania Kart +48 828 828 828. Obsługuje on prawie wszystkie banki, dla pewności warto jednak sprawdzić na stronie zastrzegam.pl

Wracając jeszcze do kart płatniczych. Dziś nie trzeba już nosić ze sobą plastiku. Można korzystać z mobilnych płatności takich jak Blik.

Jedziesz za granicę? Co z walutą?

Jeśli planujesz wymienić walutę, nie czekaj z tym na ostatnią chwilę. Analizuj, sprawdzaj oferty banków, kantorów tradycyjnych i kantorów internetowych. Potrzebujesz waluty w gotówce? Wymień ją w banku lub kantorze stacjonarnym wcześniej. Wymiana w kantorze przed samym wyjazdem, np. na lotnisku będzie na pewno kosztować więcej, a wymiana w nieznanym kantorze, szczególnie za granicą nie jest bezpieczna.

Można też skorzystać z kart wielowalutowych. Takie karty oferuje m.in. Pekao SA, ING Bank Śląski czy PKO Bank Polski (póki co dla bogatszych klientów).

Brak oszczędności, a wyjazd wakacyjny

W takim wypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem są skromnie spędzone wakacje. Lepiej tak, niż przez następne miesiące zastanawiać się, skąd wziąć na ratę.

Jeśli jednak ktoś już zdecyduje o wyjeździe za pożyczone pieniądze, to skąd je pożyczyć? Chwilówka na pewno nie jest dobrym pomysłem. Dla kogoś, kto nie ma albo nie chce pożyczać od rodziny bądź znajomego rozwiązaniem może być karta kredytowa, kredyt odnawialny w rachunku bankowym albo kredyt gotówkowy.

Karta kredytowa, ale tylko rozsądnie użytkowana, może być darmowym kredytem. Warto rozejrzeć się za taką kartą kredytową, która albo nic nie kosztuje albo jest możliwość zwolnienia z opłat przy spełnianiu warunku aktywności. Przy spłacanym całym zadłużeniu w terminie, nie zostaną naliczone odsetki, ponieważ korzystamy z okresu bezodsetkowego.


Kredyt odnawialny w rachunku bankowym. Nie jest trudno podpisać z bankiem aneks do umowy rachunku bankowego o udostępnienie dodatkowych środków. Wystarczy mieć wpływy na konto. Kredyt odnawialny jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że każdy wpływ na konto spłaca zadłużenie. Nie trzeba więc pilnować terminu płatności jak ma to miejsce przy kredycie gotówkowym czy karcie kredytowej.

Kredyt gotówkowy. Poszukiwania oferty kredytu gotówkowego najlepiej zacząć od własnego banku. Dla swoich klientów banki często proponują korzystniejsze warunki kredytowe. Jeśli już się zadłużamy, to najlepiej w granicach rozsądku.

Pamiętajmy też, że każde z proponowanych 3 rozwiązań, to nie nasze pieniądze, ale banku. Trzeba je później oddać i to najczęściej z nawiązką.

* * * * * * * * * * * * * * * *

 

3 Comments

  • Warto wiedzieć o takich rzeczach przed wjazdem na wakacje. Ja już kilka lat temu oduczyłem się pakować wszystkie dokumenty i gotówkę do jednej torby, bo wiem, że taka strata wiąże się z jeszcze większymi kosztami.

  • Wiktor

    Karty walutowe to świetne rozwiązanie za granicą. Szczególnie w przypadku dzieci. Korzystałem z nich na wakacjach i z czystym sumieniem mogłem dać ją również dziecku wiedząc, że nie wyda więcej niż ma na karcie. Teraz coraz więcej banków właśnie takie oferuje. Sam nabyłem kartę walutową kilka lat temu na http://cinkciarz.pl i nie miałem przeszkód w korzystaniu z niej za granicą. Mogę polecić to rozwiązanie.

  • Tomasz

    Jeśli chodzi o wymianę walut na potrzeby wakacyjnych wyjazdów, to ja korzystam z cinkciarz.pl mają w ofercie 26 walut, ich kursy są bardzo atrakcyjne i szybko realizują transakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *