Początki BLIK -u sięgają roku 2013, kiedy to sześć banków działających w Polsce porozumiało się w sprawie budowy lokalnego (polskiego) standardu płatności mobilnych. Te banki to: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millenium oraz Alior Bank. W projekcie bierze też udział Krajowa Izba Rozliczeniowa, która zajmuje się pełną obsługą operacyjną systemu płatności mobilnych BLIK. Spółką zajmującą się obsługą płatności mobilnych jest Polski Standard Płatności Sp. z o.o. (w skrócie PSP) budowana przez wymienione wyżej instytucje.
BLIK światło dzienne ujrzał w tym roku 9 lutego 2015 roku.
To tyle historii …
BLIK, co to jest?
BLIK to system płatności mobilnych podobnych w działaniu do systemu iKasa udostępnionego w sieć Biedronka 2 lata temu czy PeoPay Banku PeKao S.A. To rozbudowany system funkcjonującego od 2013 roku IKO, aplikacji mobilnej banku PKO BP.
BLIK to nasz wirtualny portfel.
Co zrobimy z BLIKiem?
BLIK ma za zadanie wykonywać takie transakcje jak:
- wypłata gotówki z bankomatu.
- płatność za zakupy w sklepie stacjonarnym.
- płatność za zakupy w sklepie internetowym.
- rozliczenia (przelewy) pomiędzy dwoma posiadaczami telefonów (zapowiedź wprowadzenia opcji w połowie 2015 roku).
Jak widać trzy jego obecnie wprowadzone zadania możemy wykonać kartą debetową. Czy w takim razie ten system płatności mobilnych jest zagrożeniem dla karty? Czas pokaże.
Kod BLIK i Czek BLIK
To dwa ważne pojęcia, które powinien znać każdy użytkownik Blika.
Kod BLIK to jednorazowo generowany 6-cio cyfrowy ciąg liczb umożliwiający wypłatę gotówki z bankomatu i zapłatę za dokonane zakupy za pomocą aplikacji mobilnej. Kod jest jednorazowy i ważny przez 2 minuty od wygenerowania. Po tym czasie można wygenerować następny kod BLIK.
Czek BLIK to jednorazowy 9-cio cyfrowy kod umożliwiający wypłatę gotówki z bankomatu bądź płatność za zakupy w sklepie tradycyjnym lub internetowym dokonaną w trybie offline. Czek można wykorzystać bądź przekazać innej osobie, np. sms-em lub e-mailem, która nie posiada aplikacji mobilnej pamiętając również o przekazaniu jej hasła autoryzującego transakcję. Czek może być wykorzystany jednorazowo. W przypadku niewykorzystania całej kwoty reszta zostanie zwrócona na konto użytkownika aplikacji. Można mieć do 5 aktywnych czeków. Maksymalny czas ważności czeku to 72 godziny.
Jak działa BLIK?
Pierwsza czynność, którą należy wykonać by móc korzystać z systemu BLIK, to instalacja w telefonie aplikacji mobilnej banku uczestniczącego w PSP (Polski Standard Płatności) bądź jeśli już ją posiadamy, zaktualizowanie do nowszej wersji umożliwiającej korzystanie z systemu płatności mobilnych.
Płacąc lub wypłacając gotówkę z bankomatu musimy aktywować naszą aplikację lub też przywołać przygotowany wcześniej czek BLIK. Następnie wpisać, w zależności od rodzaju dokonywanej czynności, do terminalu, bankomatu lub na klawiaturze komputera wyświetlony na ekranie telefonu ciąg cyfr (6-cio cyfrowy kod BLIK lub 9-cio cyfrowy czek BLIK), ewentualnie dodatkowy PIN. Zatwierdzić transakcję w telefonie.
Ważne! Pod jednym numerem telefonu można mieć zainstalowanych kilka aplikacji mobilnych z różnych banków.
Czy transakcje BLIKiem są bezpieczne?
Podobne pytanie zadawaliśmy sobie zapewne niejednokrotnie przed wprowadzaniem nowych rozwiązań, np. pozostając w temacie płatności zbliżeniowych czy ogólnie korzystania z bankowości mobilnej. System BLIK jest o tyle bezpieczny, że kod jest generowany losowo, a czas ważności kodu BLIK to tylko 2 minuty. Dodatkowo, przed zatwierdzeniem transakcji widzimy kwotę transakcji i nazwę punktu akceptacji.
Ile kosztuje BLIK?
Za aktywację aplikacji banki nie pobierają prowizji, ale już np. za wypłaty z bankomatów czy realizację czeku w bankomacie, w zależności od banku. Warto więc zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji swojego banku, by nie być zaskoczonym gdy z konta zniknie kilka złotych.
Czy BLIK się sprawdzi?
Banki oferujące usługę oczywiście zachwalają ten system, bo mają ku temu powody (koszty wdrożenia, bieżącej obsługi, chęć przyciągnięcia klienta). My natomiast jako konsumenci możemy subiektywnie ocenić ten system.
Według mnie BLIK niekoniecznie ma szansę przebić się ponad inne formy obsługi płatności. Jeżeli chcę skorzystać z BLIK muszę tak czy inaczej uaktywnić telefon, pobrać kod, wpisać kod, zatwierdzić kod w telefonie i to bez względu czy wybieram gotówkę z bankomatu czy płacę za zakupy. Korzystając natomiast z karty wyciągam ją z portfela, wkładam do terminala czy bankomatu, wpisuję PIN i gotowe. Płacąc w Internecie korzystam najczęściej z szybkich płatności wykorzystując jedynie klawiaturę komputera. Korzystam z jednego urządzenia a nie dwóch.
Poza tym, przynajmniej obecnie BLIKiem nie można płacić zbliżeniowo, a to kolejny minus, bo płatności zbliżeniowe się u nas dość szybko przyjęły. Następnym minusem jest to, że nie można nim płacić za granicą i aplikacja może być używana tylko na polskich numerach telefonów (prefiks +48)
Być może przełomem w systemie BLIKa będzie możliwość dokonywana przelewów pomiędzy posiadaczami telefonów. Uruchomienie tej usługi zapowiadane jest na połowę tego roku.
[…] Nad tą premią musimy trochę popracować ? Miesięcznie do zgarnięcia jest 50zł, przez 5 kolejnych miesięcy* łącznie 250zł. Jest to premia za używanie karty debetowej i/lub Blika. Za płatności kartą otrzymamy 2% od wartości zakupów a za Blika 4%. Łatwo więc policzyć, że aby otrzymać maksymalną premię miesięcznie musimy zapłacić kartą na kwotę 2 500zł, a Blikiem 1 250zł, można oczywiście obie płatności łączyć. […]
Przelewy na telefon to bardzo ciekawe rozwiązanie. Mam nadzieje e wejdzie w to więcej banków.
Pojawił się android pay ale póki co Blik ma ciągle przwagę.
Powinni popracować nad autoryzacją przy pomocy odcisku palca. Uusprawni to proces płatności.