Jeszcze kilka lat temu wyjmując przy kasie kartę wzbudzałeś zainteresowanie. Dziś, gdy płacisz gotówką – Jesteś w mniejszości. Karty płatnicze stały się na tyle powszechne, że większość z nas ma przynajmniej dwie. Bo posiadanie karty płatniczej to wygoda.
Czy korzystasz z karty w bezpieczny sposób?
Spróbuj odpowiedzieć sobie trzy podstawowe pytania:
- Czy dokumenty i kartę nosisz oddzielnie?
- Czy numer PIN znasz tylko TY?
- Czy Wiesz, co powinieneś zrobić, gdy zgubisz kartę?
Jeżeli odpowiedziałeś na wszystkie pytania TWIERDZĄCO, jestem pełna uznania. W takim razie zapewne niewiele nowego dowiesz się z tego wpisu.
Jeśli natomiast choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś NIE, koniecznie zapoznaj z zasadami bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.
Nie ma złotego środka na zabezpieczenie karty, ale jest kilka zasad, które stosując, można zadbać o jej bezpieczeństwo.
Bezpieczne korzystanie z karty, to:
Po pierwsze
PAMIĘTAJ! Nie trzymaj karty razem z dokumentami.
Po drugie
Po otrzymaniu karty, PODPISZ JĄ.
Po trzecie
NIE PODAWAJ numeru PIN nikomu. To poufny numer i powinien być znany tylko posiadaczowi karty. Użycie karty nawet przez członka rodziny nie chroni Cię przed przykrymi konsekwencjami. Nie zapisuj PIN-u na kartce i nigdy nie noś go razem z kartą. PIN ZAPAMIĘTAJ! Jeśli Masz z tym trudności, wpisz go w kontaktach w telefonie komórkowym, który przy sobie nosisz. Musi to jednak wyglądać na zapis jak najbardziej prawdziwy – wymyślone imię i nazwisko z wymyślonym numerem telefonu tak, by ciąg któryś z tych cyfr był Twoim numerem PIN.
Gdy pobierasz gotówkę z bankomatu wstukując numer PIN PAMIĘTAJ o zasłonięciu klawiatury. Dłonią czy portfelem na przykład.
NIGDY nie podawaj numeru PIN przez telefon, ani na żadnych stronach internetowych. Płacąc za zakupy w Internecie wymagane jest podanie numeru karty, daty jej ważności i numer kontrolny CVV2 lub CVC2 znajdujący się na rewersie karty. Nigdy PIN-u. Gdy osoba kontaktująca się z Tobą telefonicznie prosi o podane numeru karty czy PIN-u, również go nie podawaj. Banki nigdy nie dzwonią by prosić o te dane.
Po czwarte
NIE TRAĆ karty z pola widzenia w trakcie dokonywania płatności. Szczególnie gdy terminal jest w innym miejscu niż my, np. w restauracji. Dziś na szczęście rzadko występują takie sytuacje, są terminale przenośne. Po dokonanej transakcji odbierz kartę od sprzedawcy i schowaj ją.
Po piąte
W Internecie płać kartą TYLKO na szyfrowanych stronach, taka strona zaczyna się od protokołu https://. Dokonując płatności kartą w Internecie sprawdź też, czy jest możliwość dodatkowego zabezpieczenia transakcji wykorzystującego metodę autoryzacji 3D-Secure. Metoda ta polega na podaniu dodatkowego hasła otrzymanego SMS-em lub wygenerowanego przez token.
Nie klikaj w linki otrzymane w e-mailu. Mogą prowadzić one do stron, na których zostaniesz zapewne poproszony o podanie danych niby w celu weryfikacji. W ten sposób może zostać zainstalowany wirus. Nie odpowiadaj na wiadomości e-mail, SMS z prośbą o podanie danych. Nie daj się na to nabrać.
Po szóste
NIE ZOSTAWIAJ przy bankomacie ani w kasie potwierdzenia zapłaty kartą. Dobrym zwyczajem jest też przechowywanie przynajmniej przez okres rozliczeniowy* potwierdzeń płatności kartą wraz z odpowiednim paragonem. W przypadku karty debetowej możesz na bieżąco sprawdzać, czy prawidłowo jest obciążany Twój rachunek, zaś w przypadku karty kredytowej czy obciążeniowej dopiero po otrzymaniu wyciągu (banki udostępniają też w internetowym systemie transakcyjnym na bieżąco dokonywane transakcje).
Każdy dokument zawierający pełny numer karty przed wyrzuceniem zniszcz. Taką samą zasadę stosuj przy niszczeniu dokumentów i druków zawierających Twoje dane osobowe.
*okres rozliczeniowy, to okres, w trakcie którego następuje rozliczenie transakcji dokonanych kartą. Najczęściej jest to miesiąc kalendarzowy.
Po siódme
W miarę możliwości KORZYSTAJ ze znanych Ci bankomatów. Szybciej jesteś wówczas w stanie zorientować się, czy coś niepożądanego nie zostało w nim zainstalowane, np. nakładka na klawiaturę (skimmer) czy ukryta kamera.
Po ósme
Jeśli jesteś właścicielem kilku kart, dla bezpieczeństwa NIE powinieneś NOSIĆ ICH WSZYSTKICH przy sobie Noś tylko te, z których Wiesz, że będziesz korzystać.
Po dziewiąte
USTAL odpowiednie dla siebie LIMITY TRANSAKCYJNE. Część banków umożliwia dokonanie tych zmian poprzez swoją stronę internetową. Zawsze, gdy planowane są większe zakupy, można je zmienić.
Po dziesiąte
Kiedy tylko zorientujesz się, że zgubiłeś kartę, nie czekaj tylko dzwoń lub idź do oddziału banku, by ją ZASTRZEC. Obowiązujące w Polsce prawo zgodne z europejskimi regulacjami ogranicza odpowiedzialność właściciela karty w przypadku nieuprawnionego jej użycia do kwoty równowartości 150 euro do czasu jej zastrzeżenia. Od momentu zastrzeżenia karty posiadacz jest zwolniony z tej odpowiedzialności. Właśnie dlatego pierwszą czynnością , którą powinieneś wykonać po zorientowaniu się, że brakuje Ci karty, to telefon na infolinię lub wizyta w banku. Numer do banku, wydawcy karty znajdziesz na rewersie karty. Dobrze, gdyby numer ten był też wpisanych w kontaktach w Twoim telefonie.
Z pomocą przychodzi nam tu też Związek Banków Polskich uruchamiając jeden numer łatwy do zapamiętania dostępny dla większości banków
+48 828 828 828 – numer do zastrzegania kart
Po połączeniu z tym numerem zostaniesz przekierowany do swojego banku.
Po jedenaste
ZAINSTALUJ program antywirusowy.
Po dwunaste
PAMIĘTAJ, że tylko TY możesz zadbać o bezpieczeństwo swojej karty. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić kartę, a skutki tego mogą być dla Ciebie co najmniej przykre.
Na własnej skórze przekonałam się, jakie to uczucie po powrocie do domu z zakupów zauważyć brak karty w portfelu. Chwile niepewności, czy karta nie została użyta. Na szczęście dla mnie skończyło się wszystko dobrze. Kartę zastrzegłam, nową otrzymałam w ciągu kilku dni.
A Ty czy dbasz o bezpieczeństwo swojej karty?
* * * * * * * * * * * * * * * * *