Cashback, to usługa wciąż mało popularna w Polsce. Liczba punktów oferujących usługę choć słabo, ale sukcesywnie rośnie. Niestety, w ślad za tym nie idzie świadomość konsumencka, usługa jest też zbyt słabo reklamowana. Na czym polega cash back? Czy korzystanie z niej jest tak skomplikowane, że jest mało chętnych do korzystania z usługi?
Dzięki cash back możesz wypłacić gotówkę w sklepie zamiast w bankomacie. Click To TweetPłacisz za zakupy kartą? Wypłać pieniądze w kasie
Korzystanie z Cash back jest bardzo proste. Wystarczy, dokonując zakupów w sklepie i płacąc za nie kartą, poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Transakcję potwierdzasz numerem PIN. I tyle.
Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy:
Nie każdą kartą dokonamy wypłaty gotówki. Sprawdź w swoim banku, czy twoja karta umożliwia wypłatę gotówki w punkcie handlowo-usługowym
Wyznaczony jest odgórnie limit wypłat gotówki do 300zł dla kart VISA i 500zł dla Mastercard. Nie ma natomiast znaczenia wysokość kwoty zakupów za które płacisz w momencie wypłacania gotówki.
Nie ma też ustalonego limitu ilość transakcji. Oznacza to, że możesz kilkukrotnie wypłacić gotówkę pamiętając, że z każdą wypłatą należy dokonać zakupu.
Większość banków udostępnia tę usługę bezpłatnie zaś w przypadku płatnej usługi jednorazowy koszt wypłaty gotówki obciążony jest prowizją do 1 zł. Sprawdź tabele opłat i prowizji w swoim banku.
Kwota zakupów i kwota wypłaty są wykazane oddzielnie.
Nie w każdym punkcie handlowo-usługowym wypłacisz gotówkę. Szukaj punktów oznaczonych symbolem „cash back” na drzwiach punktu handlowo-usługowego lub przy kasie tamże.
Wypłaty gotówki w ramach usługi cash back można dokonywać korzystając z kart debetowych. MasterCard informuje na swoich stronach o dostępnej usłudze w przypadku kart kredytowych, ale jest ona ograniczona (należy sprawdzić w swoim banku).
Limity transakcyjne. Każda wypłata pomniejsza limit transakcji gotówkowych czyli również wypłat z bankomatu.
Zalety cashback
Niewątpliwą zaletą tej usługi jest oszczędność czasu. Wypłata gotówki następuje „przy okazji”.
Bezpieczeństwo i koszt. Dotyczy szczególnie przypadków, gdy gotówkę potrzebujesz wypłacić poza miejscem zamieszkania, w nieznanym punkcie. Usługa cash back jest więc w tym przypadku bezpieczniejsza i tańsza (większość banków udostępnia tę usługę bezpłatnie).
Choć powoli lecz coraz więcej punktów handlowo-usługowych udostępnia usługę cashback, m.in. stacje paliw, markety, hotele, a nawet apteki czy sklepy osiedlowe.
Dlaczego usługa ta jest zbyt mało popularna?
Być może nie tylko brak świadomości i niewielkie rozpowszechnienie usługi wśród klientów banków jest problemem.
Na pewno trzeba tu dodać zbyt małą ilość punktów handlowo-usługowych oferujących tę usługę a także odgórnie narzuconą maksymalną kwotę wypłaty.
Dodałabym tu również samą nazwę usługi, która może być zamiennie kojarzona z innymi usługami bankowymi, np. money back, które polega na premiowaniu aktywnych klientów.
Poza tym, w powszechnej świadomości wypłata gotówki nadal kojarzona jest z wypłatą z bankomatu.
Czy Ty Drogi czytelniku, korzystałeś już z tej usługi? Napisz proszę, jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie.
Wstyd się przyznać ale osobiście jeszcze nie korzystałem choć przymierzałem się już nie raz. Zainteresowała mnie ostatnio oferta mBanku w ramach której spore rabaty można było uzyskać tuż przed świętami w wielu wybranych sklepach, z tego co pamiętam również Media Markt.
no i bingo! jestem z tych osób które nie miały pojęcia o istnieniu takiej usługi. wstępnie mi się podoba 😀 widzę, że muszę zgłębić temat 🙂 dzięki za oświecenie 😀