sobota, 20 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Płatności zbliżeniowe bez sprawdzenia dostępnych środków.

Płatności zbliżeniowe kartą, to dziś codzienność. Obecnie wydawane karty płatnicze posiadają domyślnie funkcję zbliżeniową. Korzystając z tej funkcji przy płaceniu za zakupy nie podajemy PIN-u. To dziś jedna z najpopularniejszych metod płatności.

Płatności zbliżeniowe

Czy rzeczywiście płaci się dzięki nimi szybko, łatwo i bezpiecznie?

Na pewno wszystkie instytucje dokładają wszelkich starań by było bezpiecznie.Są oczywiście przypadki kradzieży pieniędzy z kart ale nie są one na tyle powszechne by mówić o fali przestępstw „kartowych”. Oczywiście, nie możemy też lekceważyć i tych pojedynczych przypadków.,

Transakcje zbliżeniowe są o tyle bezpieczne, że kartę bądź telefon musimy zbliżyć do terminala na co najmniej 4 cm trzymając kartę lub telefon na płasko w stosunku do terminala i nie wypuszczając ich ze swojej dłoni.

Zbliżeniowo płaci się szybko i łatwo

To prawda. Z portfela wyjmujemy plastik lub telefon, zbliżamy do terminala i płatność dokonana.

Jest tu małe „ale”, zbliżeniowo możemy zapłacić maksymalnie do 50 złotych. Dlaczego? Banki mówią, że tak jest bezpieczniej. Jeśli karta znajdzie się w niepowołanych rękach górna granica tego limitu nie pozwoli na całkowite opróżnienie naszego konta. Poza tym istnieją limity transakcyjne, które w zależności od banku, są odgórnie narzucone narzucone przez bank, bądź sami je możemy ustalić.
Na dotyk bez połączenia z bankiem

Czy Wiecie, że płacąc zbliżeniowo transakcja dokonywana jest bez połączenia z bankiem? Nie jest więc sprawdzany stan dostępnych środków na koncie. Nie ma automatycznej blokady środków (kwoty naszych zakupów) jak to ma miejsce przy płatnościach potwierdzanych numerem PIN (tu terminal zawsze łączy się z bankiem). Rozliczenie tych transakcji następuje zwykle po kilku dniach licząc od dnia ich dokonania, po uzyskaniu od punktu handlowo-usługowego, w którym dokonywaliśmy płatności zestawienia transakcji.

Banki uważają, że transakcje offline (zbliżeniowe) są szybsze i trwają tylko kilka sekund. Nie trzeba czekać na połączenie z bankiem, które trwa czasem nawet kilka minut. Niekoniecznie, jak widać dla nas jako użytkownika może to być dobre rozwiązanie.

Pamiętaj! Płacąc zbliżeniowo musisz sam kontrolować stan dostępnych środków na koncie.

Może więc dla zwiększenia bezpieczeństwa zrezygnować z funkcji płatności zbliżeniowych? Nie zawsze bank daje taką możliwość.

Być może lepiej jest za każdym razem wpisywać numer PIN? Czy nie warto, by nasza transakcja trwała kilka chwil dłużej, a my w zamian za to bylibyśmy pewni, że nie przekroczymy limitu na koncie?

Bez PIN-u do 50 złotych

Zbliżając kartę do terminala możemy zapłacić dowolną kwotę. Jednak, jeżeli kwota transakcji jest wyższa niż 50zł musimy taką transakcję potwierdzić PIN-em.Podobnie jak wtedy, gdy kartę wkładamy do terminala.

Czy Wy też zauważyliście, że niewielu sprzedawców sprawdza w ogóle karty czy są podpisane, czy są wystawione na tę osobę która płaci? 

 

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

3 Comments

  • Często korzystam z opcji płatności zbliżeniowej i uważam, że to bardzo ułatwia życie. Nie wiedziałam, że płacąc zbliżeniowo transakcja dokonywana jest bez połączenia z bankiem. Teraz nie dziwię się, dlaczego banki wprowadzili to ograniczenie do 50 zł.

  • A ja zrezygnowałem z płatności zbliżeniowej. Jakość nie mam do końca zaufania do takich transakcji. Już raz moja koleżanka przewiodła się na takiej formie zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *