sobota, 20 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Konto oszczędnościowe czy lokata? Różnice.

Być może stanąłeś już kiedyś przed wyborem co wybrać – konto oszczędnościowe czy lokata? Być może trafiłeś na ten artykuł, bo się dopiero nad tym wyborem zastanawiasz? Tak czy inaczej warto wiedzieć jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi.

Obydwa produkty w zasadzie pełnią tę samą rolę – dają nam odsetki od włożonych tam przez nas kwot. To by było na tyle podobieństw. Różnice pomiędzy nimi nie są jakieś drastyczne, ale na tyle duże byśmy wg nich mogli zdecydować, który produkt powinniśmy wybrać dla naszych oszczędności …

… konto oszczędnościowe czy lokata?

Kwota minimalna

Niby nic szczególnego ale dla osoby, która nie posiada dużych oszczędności ma ogromne znaczenie. Lokaty bowiem zwyczajowo ograniczone są minimalną kwotą, która zaczyna się najczęściej od 1 000 zł, bardzo rzadko od 500 zł. Konto oszczędnościowe nie ma takiego limitu, można wpłacać na niego nawet 1 zł.

Czas trwania

Lokata tym się charakteryzuje, że zakładana jest na z góry określony czas. Najczęściej na 3, 6 czy 12 miesięcy, choć zdarzają się też i krótsze, i dłuższe lokaty, nawet na kilka lat. Lokata może być zakończona wraz z określonym terminem lub automatycznie przedłużona, jeśli nie wydamy bankowi innej dyspozycji. Konto oszczędnościowe nie ma takiego ograniczenia, otwieramy raz i korzystamy z niego, kiedy i do kiedy chcemy.

Opłaty

Najczęściej, co nie musi być oczywiście regułą, konto oszczędnościowe nie jest obarczone prowizją za prowadzenie konta. Prowizja natomiast i to niemała pobierana jest od wypłaty z konta. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle pierwsza wypłata w miesiącu jest bez prowizji choć zdarzają się wyjątki. Przy lokacie prowizje nie występują.

Produkty towarzyszące

Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe mogą być oferowane wraz z innym produktem danego banku, najczęściej kontem bankowym lub bez niego. Najczęściej atrakcyjne oferty lokat i kont oszczędnościowych kierowane są do nowych klientów. Zwracajmy więc uwagę, czy konto, które jako nowy klient będziemy zobowiązani założyć przy okazji zakładania lokaty czy konta oszczędnościowego jest darmowe. Oczywiście osoby posiadające już konto również mogą założyć któryś z tych produktów w ramach posiadanego przez siebie konta bankowego.

Oprocentowanie

Z reguły lokata krótkoterminowa ma oprocentowanie stałe, zaś konto oszczędnościowe i lokata długoterminowa, oprocentowanie zmienne. Wysokość oprocentowania tych dwóch produktów nie odbiega zbytnio od siebie. To, co jest w zasadzie regułą, to to, że wyższe oprocentowanie, zarówno na lokacie jak i na koncie oszczędnościowym kierowane jest do nowych klientów. Wysokość wyższego oprocentowania ograniczona jest jednak w czasie. Dla nowych klientów banki proponują, w przypadku lokat – lokaty krótkoterminowe, a w przypadku kont oszczędnościowych – z góry określony czas naliczania podwyższonego oprocentowania.

Utrata odsetek

Kluczową jednak sprawą w przypadku oprocentowania jest to, czy wypłacając pieniądze z lokaty i konta oszczędnościowego otrzymujemy naliczone odsetki. Gromadząc oszczędności na koncie oszczędnościowym tak, możemy wypłacać w każdym momencie nie tracąc odsetek. Inaczej ma się rzecz w przypadku lokaty. Standardem jest, że jeżeli zdecydujemy się na wcześniejsze zamknięcie lokaty stracimy wypracowane  od momentu założenia do zerwania lokaty, odsetki. Banki jednak usilnie walczą o klienta i co niektóre wprowadzają możliwość wypłacenia wypracowanych odsetek.

Pamiętajmy, by do każdej oferty podchodzić indywidualnie zapoznając się wcześniej z jej warunkami, w tym tabelą opłat (również produktów towarzyszących) i oprocentowania. Musimy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:

  1. Czy jesteśmy pewni, że pieniądze przez określony czas nie będą nam potrzebne – lepsza lokata.
  2. Czy chcemy mieć możliwość wypłacania pieniędzy – tu egzamin lepiej zda konto oszczędnościowe.

A później przeanalizować oferty dla nas najkorzystniejsze pod względem oprocentowania, opłat i konieczności posiadania produktów towarzyszących.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *