czwartek, 24 kwietniaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Bankomat wciągnął kartę? Płacz i płać.

Tak się przyzwyczailiśmy do plastikowego pieniądza, że czynności z nim związane wykonujemy mechanicznie. Tak dzieje się na przykład przy płaceniu w kasie za dokonane zakupy czy przy korzystaniu z bankomatu w celu pobrania gotówki.

O bezpiecznym korzystaniu z karty pisałam przy okazji skimmingu. Dziś bardzo krótko o zablokowanej karcie w bankomacie.

Mechanicznie kartę wkładamy w miejsce do tego przeznaczone, wstukujemy PIN (oczywiście klawiaturę zakrywając dłonią :)) i odbieramy gotówkę. Tak jest zazwyczaj. Co jednak gdy bankomat nie chce nam oddać karty z powrotem?

Bankomat wciągnął kartę

Przyczyny zatrzymania karty przez bankomat mogą być różne. Możemy sami być za to winni, np. gdy wpiszemy błędny PIN trzykrotnie. Być może karta zbyt długo pozostanie w bankomacie bez żadnej reakcji z naszej strony. Nie zawsze musi być nasza wina. Bankomat może mieć awarię.

Wciągnięta karta w bankomacie to jedno, a jej odzyskanie to drugie. 

Jest dobrze jeśli bankomat należy do naszego banku, a jeszcze lepiej gdy znajduje się przy placówce banku. Wtedy jest szansa na szybkie odzyskanie karty. Zazwyczaj wystarczy zgłosić ten fakt w doradcy i poczekać kilka dni na odbiór karty.

Jeżeli pieniądze wyciągaliśmy w obcym bankomacie, karty raczej nie odzyskamy. W takich sytuacjach zazwyczaj są one niszczone.

Wypłata z obcego bankomatu – co robić?

W sytuacji gdy bankomat, z którego skorzystaliśmy, nie jest bankomatem naszego banku należy:

Zadzwonić do właściciela bankomatu, by zgłosić fakt zablokowania karty. Kontakt do niego znajdziemy na bankomacie.

Zadzwonić do naszego banku, by zastrzec kartę. Warto mieć taki numer w swoim telefonie. Gorzej, jeśli posiadamy więcej kart wydanych w różnych bankach. Jest i na to wyjście. ZBP (Związek Banków Polskich) udostępnił już jakiś czas temu jeden wspólny numer pod który można zgłaszać utratę karty bez względu na bank ją wydający o ile dany bank jest na liście systemu zastrzegania kart. Sprawdź czy Twój bank jest.

Jest to numer, który łatwo zapamiętać a najlepiej wpisać do komórki +48 828 828 828

Po połączeniu zostaniemy poproszeni o podanie nazwy banku, system przekieruje nas do podanego banku gdzie zastrzeżemy kartę. Usługa zastrzegania jest bezpłatna. Poniesiemy oczywiście koszt połączenia telefonicznego.

Złożyć wniosek o nową kartę. Możemy to uczynić już w momencie blokowania karty.

Sprawdzić historię naszego konta lub konta karty, jeśli to karta kredytowa. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo zablokowania karty i niepobrania gotówki, operacja ta została ujęta na naszym koncie. W takiej sytuacji składamy reklamację do swojego banku.

Dbajmy o kartę w taki sposób jakbyśmy dbali o plik banknotów w naszej kieszeni by zminimalizować ryzyko jej utraty.

* * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *