Zakres usług internetowych stale się poszerza, mają w tym swój udział również usługi bankowe. Przez Internet można bowiem już nie tylko założyć konto bankowe ale również lokatę czy konto oszczędnościowe.
Czy nasze pieniądze powierzone bankowi tym kanałem dystrybucji są bezpieczne?
Lokata założona przez Internet
nie różni się niczym od lokaty założonej w oddziale banku jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Środki na lokacie założonej online podobnie jak tej założonej w oddziale banku objęte są gwarancją BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) do kwoty równowartości 100 000 euro w przeliczeniu na złote polskie. Założenie lokaty jest również bezpieczne mając na względzie podawanie naszych danych ponieważ czynimy to na szyfrowanych stronach. Poza tym założenie lokaty jest możliwe dopiero po zaakceptowaniu przez nas warunków i podpisaniu umowy przesłanej nam na e-mail lub za pośrednictwem kuriera.
Poza wygodą i oszczędnością czasu często lokaty zakładane online mają wyższe oprocentowanie niż te, które zakładane są w oddziale.
Również po założeniu lokaty mamy cały czas do niej dostęp online.
W jaki sposób przebiega sposób zakładania lokaty przez Internet?
To zależy czy posiadamy rachunek w banku, w którym chcemy lokatę założyć czy nie i czy rachunek do założenia lokaty jest wymagany.
Sytuacja pierwsza
– gdy posiadamy rachunek w banku, w którym zakładamy lokatę. Po zalogowaniu do naszego serwisu internetowego odszukujemy zakładkę lokaty . W zależności od banku pojawi się formularz do wypełnienia, w którym wybieramy m.in. rodzaj lokaty, czas jej trwania i oczywiście kwotę, którą chcemy zdeponować na lokacie. Następnie zasilamy rachunek lokaty wymaganą kwotą z naszego bankowego konta bądź operacja ta zostanie wykonana automatycznie przez system. To wszystko. Mamy założoną lokatę. Po jej zakończeniu bank automatycznie przeleje nam pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami na nasze konto lub lokata zostanie nam automatycznie przedłużona jeżeli wybraliśmy taką opcję.
Sytuacja druga
– nie jest wymagany rachunek w banku, w którym chcemy założyć lokatę. To dobre rozwiązanie gdy nasz bank nie ma tak dobrej oferty jak konkurencja.
W tym przypadku zakładając lokatę online musimy podać swój rachunek bankowy, na który po zakończeniu lokaty zostaną nam zwrócone wpłacone środki pieniężne wraz z wypracowanymi odsetkami. Wraz z podpisaną umową otrzymamy również numer rachunku, który będziemy musieli zasilić by lokata została otwarta. Umowę możemy podpisać online (dokumenty zostaną nam przesłane na e-mail) lub za pośrednictwem kuriera.
Sytuacja trzecia
– by założyć lokatę musimy założyć również rachunek w danym banku. Oferta ta dotyczy nowych klientów i często jest ona bardziej atrakcyjna od ofert lokat dla klientów stałych. Wybierając tę opcję najpierw będziemy musieli założyć rachunek, często również online (bank weryfikuje nas wówczas za pomocą przelewu weryfikującego – przelewamy określoną przez bank kwotę z naszego konta w innym banku, która później zostanie nam zwrócona lub pozostanie na naszym nowym koncie). Dopiero wówczas po założeniu konta będziemy mogli założyć lokatę w sposób opisany w sytuacji pierwszej.
Mechanizm zakładania lokat w poszczególnych sytuacjach może się nieco różnić w zależności od poszczególnych ofert bankowych.
Lokaty dostępne online
Bank BGŻ Lokaty klasyczne w PLN
PeKaO SA Lokata terminowa E-lok@ta
Eurobank Lokata terminowa stałe oprocentowanie
ING Lokata terminowa stałe oprocentowanie
Bank Millenium Lokata terminowa Lokata Millenet
Raiffeisen Polbank Lokata terminowa stałe oprocentowanie
Volkswagen Bank direct Lokata terminowa Lokata 5 PLUS
Santander Consumer Bank Lokata Direct 36M