Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

6 wskazówek jak zarabiać na kontach bankowych.

Jeżeli jesteś osobą, która zwraca uwagę, na co i ile wydaje i która szuka dodatkowego, nawet niewielkiego zarobku, to w tym wpisie znajdziesz 6 wskazówek jak zarabiać na kontach bankowych. Być może nie wszystkie sposoby są Ci znane.

Nie płać za konto bankowe

Pomyślisz, na czym tu można zarobić? Niby oczywiste stwierdzenie ale jestem pewna, że wielu czytających te słowa korzysta z konta, za które płaci. Wystarczy jednak przejrzeć oferty banków, by przekonać się, że praktycznie w każdym banku można znaleźć ofertę dużo tańszą a może nawet darmową. Obecnie naprawdę jest w czym wybierać. Pamiętaj jednak by przed podpisaniem umowy przejrzeć oferty z różnych banków najlepiej tych, których oddziały znajdują się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania (rzadko, bo rzadko ale są sprawy, które trzeba załatwić osobiście w banku). Pamiętaj też, by nie sugerować się sloganem reklamowych „konto za 0zł bez żadnych warunków”, najczęściej dotyczy ono jedynie prowizji za obsługę konta. Zwróć też uwagę na opłaty za operacje, których dokonujesz najczęściej, np. prowizja za przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów, a także na miesięczny koszt karty debetowej wydanej do konta. Sprawdź też czy a jeśli tak to jakie warunki należy spełnić by być zwolnionym z opłaty za konto albo kartę debetową.
Nie bój się też zmieniać, jeśli dbasz o swoje finanse a zakładam, że tak to jeśli obecnie płacisz za obsługę konta powinieneś zastanowić się nad jego zmianą (policz ile rocznie zarobisz na tej decyzji).

Odkładaj “do słoika”

Rzadko które konto bankowe (ROR) jest oprocentowane. W zamian tego banki oferują dodatkowe produkty oszczędnościowe prowadzone w ramach konta. Najczęściej są to konta oszczędnościowe, prowadzone bezpłatnie i oprocentowane. Standardowo jednak trzeba dokonywać na nie fizycznie wpłat, np. przelewem.
Są jednak konta oszczędnościowe z usługą automatycznego oszczędzania polegającego na oszczędzaniu „przy okazji” bez fizycznego naszego udziału, na zasadzie odkładania reszty z zakupów do słoika. Usługa ta polega na tym, że płacąc kartą debetową za zakupy czy dokonując przelewu (rodzaj operacji może być inny w zależności od banku), na konto oszczędnościowe automatycznie przelewana jest ustalona wcześniej przez nas wartość. Dla wyjaśnienia posłużę się przykładem usługi Autooszczędzanie w PKO BP, gdzie są 3 możliwości odkładania pieniędzy:  przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – np. 5 zł, przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji kartą– np. 5% lub przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji kartą.

Spraw by pieniądze do Ciebie wracały

dzięki usłudze money back. Są banki, które za płacenie kartą debetową, Blikiem czy regulowanie faktur za rachunki domowe zwracają na konto określony procent wykonanej transakcji. Przykładowym kontem, który oferuje money back jest eKonto, gdzie można liczyć na zwrot 2% płacąc kartą debetową i 4% Blikiem (do 10 maja można przystąpić do promocji eKonta, w której do zyskania jest nawet 600zł >przejdź do promocji<).
Płać taniej kartą debetową lub Blikiem

Jeśli pilnujesz na co i ile wydajesz zapewne na zakupy nie wybierasz się zanim nie sprawdzisz gdzie można zrobić tańsze zakupy. Podobnie jest z okazjami kartowymi a ostatnio też “blikowymi”. Takich informacji szukaj w Internecie na stronie swojego banku, na stronie płatności mobilnych Blik, na stronach organizacji płatniczych Visa i Mastercard a także na stronach lub w gazetkach sklepów, w których kupujesz. Ostatnio w Biedronce za płacenie kartą debetową można było wygrać samochody osobowe. Przykłady z banków? Proszę bardzo: Program rabatowy w mBanku, Klub Rabatowy w Credit Agricole, Citirabaty w Citibanku.
Gdzie jeszcze można sprawdzać takie informacje? Jeśli Masz jakiś pomysł będę wdzięczna za podzielenie się nim w komentarzu.

Premia za otwarcie konta

Bank albo bank z inną instytucją organizują promocje, w których za otwarcie konta i korzystanie z niego skłonni są zapłacić dodatkowe pieniądze. Warunki są różne: proste i łatwe do spełnienia takie jak zalogowanie się do aplikacji mobilnej banku ale i trudniejsze takie jak płatność kartą przez kilka kolejnych miesięcy.

To, co jest pewne w takich promocjach to to, że konto musi być otwarte do momentu kiedy organizator wypłaci premię. Po tym czasie, o ile nie ma przeciwwskazań w regulaminie promocji (w ostatnio przeprowadzanych promocjach nie ma), umowę konta można wypowiedzieć. Są osoby, które z uczestnictwa w takich promocjach uczyniło sobie dodatkowy zarobek. Na stronie www.bankowo.info opisywane są takie promocje, o których dodatkowo informuję przez newsletter, więc jeśli chcesz takie informacje Możesz zapisać się do newslettera.

Jesteś zadowolony z obsługi? Poleć bank innym osobom

Zerknij na stronę internetową swojego banku, być może oferuje on możliwość dodatkowego zarobku za to, że polecisz konto lub inny jego produkt innej osobie i ta osoba z tego produktu skorzysta. Za takie polecenie można otrzymać nawet 100 złotych. Oczywiście bank nie zapłaci za to, że powiesz komuś „To świetny bank, załóż w nim konto, nie pożałujesz” 😉 Bank zapłaci za skuteczne polecenie, tzn. gdy dana osoba skorzysta z danego produktu i spełni, o ile jest taki wymóg, określony przez bank warunek. Zanim polecisz, zapoznaj się z regulaminem polecania, będzie w nim opisane w jaki sposób osoba, której poleciłeś produkt ma z niego skorzystać (zazwyczaj jest to link), jakie warunki musicie spełnić (Ty i osoba, które poleciłeś produkt) i czy każdemu można produkt polecić.

Ktoś powie, że proponowane sposoby to sposoby na kieszonkowe. Ja się z tym w pełni zgadzam ale wychodzę też z założenia, że lepiej mieć niż nie mieć … kieszonkowego 😉 i tego się trzymam.

 

Jeśli uważasz, że ktoś mógłby skorzystać z tych porad udostępnij proszę ten wpis dalej. Jeśli Masz inne zdanie albo chciałbyś/chciałabyś coś dopowiedzieć, podziel się proszę tym w komentarzu a jeśli chcesz być na bieżąco z promocjami i aktualnościami bankowymi zapisz się do newslettera.

[mc4wp_form id=”4585″]

 

5 Comments

  • Ja otworzyłam konto w BZWBK w ramach akcji Money Mania 3 🙂 Właśnie czekam na wypłatę premii (100 zł). Nie dość, że mam super konto na świetnych warunkach, to jeszcze dostanę stówkę ot tak. Czasem naprawdę warto brać udział w takich promocjach.

  • Mając konto bankowe to nie my zarabiamy, tylko bank zarabia na nas. Osobiście uważam, że mając konto bankowe i płacąc za wszystko kartą powoduje, że tracimy kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Płacąc gotówką mamy większą świadomość wydanych pieniędzy.

  • … ale że w ogóle nie powinniśmy zakładać konta? Można mieć konto i płacić gotówką. Można też mieć konto, płacić kartą debetową i kontrolować swoje wydatki prowadząc np. budżet domowy 🙂

  • Linasakura

    Ja zarobiłam na akcji polecamBank.pl w mBanku. Ale co dla mnie istotne, że polecałam bo po prostu jestem zadowolona z ich usług, bo jakbym nie była to żadne pieniądze by mnie nie przekonały 🙂 Tak czy inaczej mam na koncie dodatkowe pieniądze i to jest super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *