sobota, 20 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Skimming. Jak się przed nim chronić?

Chroń swoje pieniadze. Zdjęcie źródło freedigitalsphotos.net
Zdjęcie źródło freedigitalsphotos.net

 Skimming to najbardziej rozpowszechnione i najbardziej niebezpieczne przestępstwo dokonywane przy użyciu kart płatniczych polegające na skopiowaniu informacji zapisanych na pasku magnetycznym i przechwycenie numeru PIN, a co niestety najsmutniejsze bez wiedzy i zgody jej właściciela i skopiowaniu tych danych na zduplikowaną kartę, za pomocą której w ramach przestępstwa zostanie obciążone konto prawowitego właściciela karty.

Przeczytaj też o phishingu.

Istnieją dwa rodzaje skimmingu, ich nazwy mówią nam o miejscu przestępstwa, są to:

Skimming w placówce handlowo-usługowej, polegający na skopiowaniu paska magnetycznego przez osobę posiadającą w danym momencie kartę. Przestępca ma w tym wypadku mniejszą możliwość skopiowania numeru PIN, musi widzieć, jak wstukujesz ten numer. Tak wykradzione dane służą do płatność, które nie wymagają autoryzacji num erem PIN, więc nie ma możliwości wypłacenia gotówki z bankomatu.

Skimming w bankomacie, bardziej niebezpieczny. Przestępcy skanują nie tylko dane z karty, ale też numer PIN. Instalują oni w bankomatach specjalne urządzenia służące do pozyskania danych z karty. Urządzenia są tak zakamuflowane, że przeciętny użytkownik ma problem z ich zauważeniem.

 Przeczytaj także: Karta za 0 zł a warunek rozliczenia transakcji.

Dlatego jeżeli nie chcesz na własnej skórze przekonać się, co oznacza skimming w praktyce, stosuj zasady służące bezpiecznemu użytkowaniu kart:

  1. Jedną ręka wprowadzaj PIN, a drugą zasłaniaj klawiaturę w trakcie jego wpisywania.
  2. Ustal odpowiednie dla siebie limity transakcyjne. Sam doskonale Wiesz, ile wydajesz. Jeśli karta służy Ci np. tylko do wypłacania gotówki z bankomatu limit na transakcje bezgotówkowe (np. płacenie w sklepie) ustaw na o zł i odwrotnie, jeżeli tylko płacisz kartą limity wypłat gotówkowych (z bankomatu) ustaw na 0 zł. Bez problemu limity te można zmienić samodzielnie w serwisie internetowym. Dobrze jest jednak przed dokonaniem tej operacji upewnić się, czy za zmianę limitu nie zostanie od nas pobrana prowizja (aktualne Tabele opłat dostępne są na każdej stronie internetowej banku).
  3. Jeśli wybierasz gotówkę z bankomatu sprawdź, czy bankomat wygląda jak przy poprzedniej twojej wizycie, czy nie zostały zainstalowane nowe elementy typu: nakładka na klawiaturę czy mini kamera, czy nie widać zarysowań, pozostałości np. po kleju, czy nic nie odstaje. Podchodząc do bankomatu dyskretnie rozejrzyj się, czy nikt Cię nie obserwuje. Być może te rady wydają się śmieszne, ale tylko do czasu, gdy to Ty albo Twój znajomy nie padniecie ofiarą przestępstwa. Bezpieczniejsze będzie korzystanie z bankomatu znajdującego się w siedzibie banku lub w miejscu, gdzie są ludzie. Miejsca te są zazwyczaj dodatkowo monitorowane i istnieje wtedy mniejsza szansa na montaż urządzeń przez przestępców. Oszuści zazwyczaj działają w przebiegły sposób, nie pobierają gotówki od razu, ale wyczekują odpowiedni okres czasu i bardzo często korzystają wówczas z bankomatu poza granicami naszego kraju, by utrudnić dotarcie do nich. Jeszcze jedna rada dotycząca wypłaty z bankomatu – korzystaj w miarę możliwości z jednego bankomatu, wówczas zmiany w wyglądzie bankomatu będą dla Ciebie widoczne.
  4. Płacąc kartą w punktach handlowo usługowych, a szczególnie w lokalach, gdzie zazwyczaj istnieje więcej momentów umożliwiających zeskanowanie danych z karty pamiętaj, by nie spuszczać z niej oka. Sprawdź, czy kwota wprowadzona przez sprzedawcę zgadza się z kwotą widoczną na kasie i poczekaj na wydruk potwierdzający transakcję.
  5. Gdy dostaniesz od sprzedawcy potwierdzenie transakcji dokonanej kartą lub weźmiesz potwierdzenie wypłaty gotówki z bankomatu, nie wyrzucaj ich. Płatność kartą debetową możesz zweryfikować bezpośrednio na swoim koncie, a kartą kredytową po otrzymaniu miesięcznego wyciągu. Pamiętaj, jeśli stwierdzisz niezgodność na koncie lub na wyciągu karty kredytowej zablokuj ją szybko. Związek Banków Polskich uruchomił specjalną linię, na której Możesz zastrzec swoją kartę bez względu z którego banku ja otrzymałeś. W systemie tym jest już obecnych większość banków, sprawdź, czy Twój też jest.

Prosty do zapamiętania numer na tę infolinię 828 828 828.

  1. Jeżeli dokonujesz zakupów w Internecie upewnij się, czy strona, na której logujesz się to połączenie szyfrowane (https:// zamiast http://). Oczywistym jest konieczność posiadania oprogramowania antywirusowego.
  2. By zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami po tym, gdy padniesz ofiarą oszustwa warto zastanowić się, czy nie ubezpieczyć karty, np. przed nieuprawnionymi transakcjami czy jej kradzieżą. Według polskiego prawa maksymalna odpowiedzialność właściciela karty wynosi 150 Euro (około 600 zł) i dotyczy transakcji przeprowadzonych przed zgłoszeniem utraty karty. Transakcje zbliżeniowe chronione są do kwoty 50 Euro. Dodatkowe ubezpieczenie niestety kosztuje.