Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Płacisz kartą w Internecie? Musisz podać dodatkowy kod 3D Secure.

3D Secure to dodatkowe zabezpieczenie transakcji dokonywanej kartą bez fizycznego jej użycia. W ten sposób kartą płatniczą płacimy w Internecie. Usługę udostępnia dla swoich klientów większość dużych banków działających w Polsce, zarówno dla kart Visa jak i Mastercard. Ostatnio dołączył do tego grona mBank. 3D Secure to zabezpieczenie zapłaty kartą w Internecie polegające na dodatkowym potwierdzeniu transakcji w systemie banku, w którym klient posiada kartę płatniczą. Oznacza to, że bank wyrazi zgodę na transakcję dopiero po wpisaniu dodatkowego kodu.

Dodatkowy kod SMS

W sklepach, które udostępniają tę usługę (sklep sam decyduje o tym czy 3D Secure będzie u niego dostępne) płacąc kartą za zakupy, oprócz standardowych danych (numer karty, CVV, dane użytkownika) klient musi podać dodatkowy kod 3D Secure. Zostanie on wysłany w postaci SMS-a na numer telefonu zarejestrowany przez klienta w swoim banku lub udostępniony w aplikacji mobilnej. Może też być udostępniany przez token jeśli klient go posiada.

W sklepach internetowych, które nie zdecydowały się na wdrożenie usługi, płatność kartą płatniczą będzie przebiegać tradycyjnie.

Dobrą informacją jest to, że na chwilę obecną w żadnym banku nie są pobierane dodatkowe opłaty za skorzystanie z tej usługi.
3D Secure w mBanku

Usługa dostępna jest już w takich bankach, jak: PKO BP, Pekao SA, Eurobank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Deutsche Bank. Od listopada br. udostępniona została też w mBanku. Usługą 3D Secure karty obejmowane są sukcesywnie. Klient o udostępnieniu usługi dla posiadanej karty zostanie indywidualnie poinformowany przez mBank. 

Bank umożliwia również (jeśli klient chce szybciej korzystać z usługi niż  bank zrobi to automatycznie) samodzielną rejestrację posiadanej karty płatniczej do usługi 3D. W tym celu należy zalogować się do swojego systemu transakcyjnego w mBanku i wybrać następujące opcje: Moje finanse/Karty. W szczegółach karty powinien znajdować się przycisk 3D Secure. Wystarczy kliknąć opcję Aktywuj i potwierdzić kodem autoryzacyjnym. Jeśli w szczegółach karty brak jest opcji 3D Secure, oznacza to, że nie jest ona jeszcze dostępna dla danego typu karty.

 

* * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *