piątek, 4 październikaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Metody finansowania zakupu maszyn rolniczych – kredyt i leasing

Zakupienie nowych maszyn rolniczych bardzo często wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego też warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami finansowania dla rolnictwa. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy lepiej postawić na tradycyjny kredyt bankowy, czy też leasing, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kredyt na zakup nowych maszyn rolniczych

Z kredytów bankowych najczęściej korzystają rolnicy indywidualni oraz ci, którzy chcą skorzystać z różnorodnych dotacji unijnych. W wielu przypadkach, aby uzyskać atrakcyjny kredyt, produkcja na danym gospodarstwie rolniczym musi być prowadzona przynajmniej przez 6 miesięcy. Przed podpisaniem umowy o kredyt, warto dokładnie zapoznać się z wszystkim ofertami poszczególnych instytucji bankowych. Warto skorzystać również z pomocy odpowiedniego doradcy, który pomoże nam wybrać najkorzystniejszy kredyt na zakup maszyn rolniczych. Szczególną uwagę należy zwracać nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na pozostałe prowizje instytucji finansujących. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić również co będzie wymagane jako zabezpieczenie spłaty kredytu. W wielu przypadkach w zastaw brany jest właśnie sprzęt rolniczy, na który bierze się kredyt. Nie można zapominać również i o tym, aby ustalić z bankiem dogodny okres spłat zaciąganego kredytu.

Jakie zalety i wady ma kredyt?

Kredyty preferencyjne na maszyny rolnicze mają bardzo wiele zalet, dlatego też wielu rolników korzysta z ich dobrodziejstwa. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że kredyty są zazwyczaj znacznie korzystniejsze pod względem finansowym niż leasing. Dla wielu rolników doskonałym wyborem może okazać się przede wszystkim kredyt inwestycyjny (preferencyjny) z dofinansowaniem do odsetek. Banki mają w swojej ofercie specjalne linie kredytowe. Mowa tutaj przede wszystkim o kredytach dla młodych rolników i o kredytach na inwestycje w nowe technologie. Przy kredycie preferencyjnym, można uzyskać stałe oprocentowanie na poziomie 3% i dogodny okres spłaty kredytu, który może wynieść nawet 15 lat. Jedyną wadą kredytów preferencyjnych jest to, że z ich dobrodziejstwa, mogą skorzystać jedynie ci rolnicy, którzy nie ukończyli 40 roku życia. W wielu przypadkach wymagane jest również posiadanie stosownego wykształcenia rolniczego oraz przynajmniej 3 letni staż pracy w rolnictwie.

Leasing urządzeń i maszyn rolniczych

Jak wspomniano we wstępie leasing maszyn rolniczych z roku na rok zdobywa coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Ta forma finansowania inwestycji jest najlepszym wyborem dla tych osób, które nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy, wielotysięczny wydatek na zakup nowej maszyny. Leasing w dzisiejszych czasach jest najlepszą alternatywą dla zwykłych kredytów bankowych, które bardzo często wiążą się niestety z dość skomplikowanymi i długimi procedurami oceniania aktualnej sytuacji finansowej rolnika.

Jakie są największe zalety leasingu rolniczego?

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z leasingu na maszyny rolnicze muszą spełnić tylko kilka formalności. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę dokonanie kompleksowej analizy ekonomicznej danego gospodarstwa rolnego, dzięki czemu firma leasingowa, bez żadnego większego problemu będzie mogła podjąć decyzję o przyznaniu finansowania. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wykonać analizę ekonomiczną gospodarstwa, mogą oczywiście skorzystać z pomocy specjalistycznych firm. W Polsce jest wielu fachowców do których warto się zgłosić, dzięki czemu znacząco zwiększą się nasze szanse na przyznanie leasingu.

Leasing jest najlepszym wyborem przede wszystkim dla tych rolników, którzy są czynnymi płatnikami VAT i nie mają żadnych strat podatkowych w gospodarstwie. Przy długoterminowej umowie, można nie tylko nabyć sprzęt o wysokiej wartości, ale również obniżyć podstawę opodatkowania. Wszystkie opłaty związane z leasingiem, można oczywiście zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Godny uwagi jest również leasing finansowy, dzięki któremu będzie można skorzystać z przyśpieszonej amortyzacji na zakupiony sprzęt.

Leasing operacyjny a finansowy – czym się różni?

Różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym w dużym skrócie polega na nabyciu prawa własności maszyny oraz na sposobie rozliczania VAT-u. Jak powszechnie wiadomo właścicielem leasingowanej maszyny rolniczej jest zawsze firma leasingowa. W leasingu operacyjny bardzo często znajdują się zapiski w umowie, dzięki którym rolnicy mają zagwarantowane prawo do zakupu maszyny po spłaceniu ostatniej raty leasingu. W leasingu finansowym rolnicy stają się z kolei właścicielami nowej maszyny automatycznie z dniem opłacenia ostatniej raty. W obu przypadkach strony mogą ustalać wysokość comiesięcznych rat i czas trwania umowy. Warto wspomnieć również i o tym, że w leasingu finansowym VAT jest liczony jak od towarów, dlatego też jest znacznie niższy. W leasingu operacyjnym VAT jest z kolei wyższy. Wynika to oczywiście z tego, że liczony jest on od usług.

Jakie minusy?

Leasing na zakup maszyn rolniczych ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. W przypadku leasingu operacyjnego jedną z największych wad jest oczywiście konieczność związania się umową na długi okres czasu. Zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi, czas ten wynosi minimum 40% czasu normatywnej amortyzacji. Jak łatwo się domyśleć w przypadku bardzo drogich maszyn rolniczych, umowa musi być podpisana nawet na 3 lata. Warto wspomnieć również i o tym, że przy niektórych dotacjach ze środków Unii Europejskiej preferowany jest zwykły kredyt. Nie można zapominać również i o tym, że w wielu przypadkach wcześniejsze wykupienie leasingowanych maszyn rolniczych, może odbyć się wyłącznie za wartość rynkową danej maszyny.

Podsumowanie

W każdym gospodarstwie potrzebne są oczywiście odpowiednie maszyny rolnicze, dlatego też finansowanie dla rolnictwa odgrywa tak ważną rolę. Zamiast wykładać pełną sumę na nowe maszyny, warto skorzystać z innych rozwiązań, dzięki którym będzie można rozłożyć płatności na wygodne raty. Zarówno kredyt jak i leasing ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru.

Wsparcie merytoryczne: https://www.sgbleasing.pl/oferta/maszyny-i-urzadzenia-rolnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *