Czy karta debetowa i karta do konta czymś się różnią? Jaka jest różnica pomiędzy kartą debetową, kartą do konta i kartą kredytową? Wytłumaczymy te określenia i wyjaśnimy jak działa karta debetowa w sklepach, Internecie i portfelach płatniczych.
Czym jest karta debetowa?
Karta debetowa to karta, którą bank wydaje do nowozakładanego lub już posiadanego, konta bankowego. Karta może mieć formę:
- fizycznej karty plastikowej z chipem lub paskiem magnetycznym, którą płaci się osobiście lub
- wirtualnej karty, którą płaci się osobiście zbliżeniowo telefonem a nawet zegarkiem albo na odległość.
Jedna karta może posiadać obydwie te formy.
Karta debetowa, a inne karty – różnice
- Karta debetowa powiązana jest z naszym kontem bankowym i umożliwia dokonywanie zakupów lub wypłatę z bankomatu tylko do wysokości środków pieniężnych na nim dostępnych. Dla bezpieczeństwa można ustawić limity na karcie (dzienne i miesięczne) jak: limit płatności kartą w formie fizycznej czy limit płatności internetowych, a także limit wypłat z bankomatu. Kiedy więc dokonujemy zapłaty kartą debetową, pieniądze są bezpośrednio pobierane z naszego konta bankowego. Zmniejsza się wtedy stan konta o kwotę jaką zapłaciliśmy.
- Karta kredytowa. Ta karta w przeciwieństwie do karty debetowej nie jest powiązana z kontem bankowym. Ma swój osobny rachunek bankowy (kredytowy). Kartą kredytową można płacić do określonej kwoty, która jest określana przez bank wydający kartę. Odnosząc się do nazwy karty, to kwota będąca limitem kredytu, bo karta kredytowa, to tak naprawdę kredyt, ale taki, z którego można korzystać nie płacąc odsetek. Każda karta kredytowa ma przypisany okres rozliczeniowy (miesięczny) i jeśli zadłużenie na karcie zostanie spłacone w określonym czasie po zakończeniu okresu rozliczeniowego (zazwyczaj jest to w zależności od banku 20-26 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego) bank nie naliczy odsetek od płatności bezgotówkowych.
- Karta przedpłacona działa zupełnie inaczej. Żeby korzystać ze środków na niej zgromadzonych, najpierw trzeba te środki na nią wpłacić. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy powinni czuwać nad swoimi wydatkami.
Wypłaty z bankomatów
Wprawdzie zarówno kartą debetową jak i kredytową można wypłacać pieniądze z bankomatu, to są tu znaczące różnice pomiędzy obydwoma rodzajami kart.
Karta debetowa. Wypłaty z bankomatów mogą być bezpłatne. Najczęściej nie jest pobierana prowizja od wypłat z bankomatów własnych banku lub przez niego wskazanych. Wybierając więc konto bankowe warto zwrócić na to uwagę.
Karta kredytowa. W przeciwieństwie do karty debetowej, tu prowizja jest najczęściej pobierana. Jest to prowizja znacznie wyższa w porównaniu do prowizji dla kart debetowych.
Druga kwestia, bardziej istotna, to odsetki od kwoty wypłaconej z bankomatu. Dla tych środków nie ma okresu bezodsetkowego. Odsetki są naliczane nawet wtedy, gdy środki zostały spłacone w określonym na wyciągu terminie.
Karta debetowa w Internecie
Jakie są korzyści z płatności kartą w Internecie?
- Transakcje kartą za płatności w Internecie zabezpieczone są procedurą chargeback (tzw. obciążenie zwrotne). Jeżeli zakup nie zostanie zrealizowany lub też otrzymany towar lub usługa są niezgodne z umową, a sprzedawca będzie robił problem z reklamacją, usługa chargeback się wtedy przyda. Warunkiem jest złożenie reklamacji w banku.
- Kartą debetową łatwo płaci się za usługi abonamentowe i subskrypcje. Dane karty podaje się tylko raz przy zakupie abonamentu lub subskrypcji, a później pieniądze będą automatycznie pobierane z karty w ustalonych terminach. Nie trzeba o tym pamiętać. W każdym momencie abonament czy subskrypcję można anulować i po anulowaniu pieniądze nie będą już pobierane.
- W zaufanym sklepie (w nieznanych sklepach nie polecamy) można zapisać dane karty. Dzięki temu przy kolejnych zakupach w tym sklepie nie trzeba przepisywać danych z karty Możesz zapisać dane karty w zaufanym sklepie. Dzięki temu płatność jest szybka i nie wymaga przepisywania numerów karty za każdym razem.
Karta debetowa w telefonie?
Z karty do konta można korzystać nawet wtedy, gdy nie mamy jej w formie fizycznej przy sobie. Wystarczy aktywować kartę do płatności telefonem, a nawet zegarkiem czy opaską. Można to zrobić na dwa sposoby:
- W aplikacji banku. Nie potrzeba do tego dodatkowych aplikacji – wystarczy, że włączyć opcję płatności kartą w telefonie w aplikacji banku.
- W zewnętrznych aplikacjach płatniczych, zwanych też portfelami cyfrowymi, elektronicznymi czy mobilnymi jak np. Apple Pay, Google Pay i Garmin Pay.
Korzyści z karty płatniczej w telefonie
Najważniejsze, to:
- Bezpieczeństwo – technologia płatności mobilnych zapewnia dodatkowe zabezpieczenia, takie jak uwierzytelnianie biometryczne (np. odcisk palca, rozpoznawanie twarzy) lub kod PIN. Wystarczy włączyć zabezpieczenie w swoim telefonie. To ochroni Twoje dane przed nieautoryzowanym dostępem przynajmniej w takim samym stopniu, jak są chronione płatności przy korzystaniu z plastikowej karty.
- Monitoring transakcji – ponieważ wszystkie płatności kartą płatniczą są rejestrowane, Możesz je sprawdzić w aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu można łatwo monitorować swoje wydatki,
- Programy lojalnościowe – w niektórych portfelach elektronicznych funkcjonują programy lojalnościowe, w których można zbierać punkty (lub nagrody) za dokonane płatności.
- Akceptowane na całym świecie – podobnie jak karty debetowe w fizycznej formie, płatności cyfrowe są szeroko akceptowane na całym świecie.