Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Wybieramy konto bankowe dla firmy. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, przedsiębiorcy zobowiązani są do posiadania kont firmowych, z których realizowane będą wszystkie transakcje biznesowe. Jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą do opłat związanych z prowadzeniem firmy wykorzystać swoje konta osobiste. Właściciel przedsiębiorstwa powinien z rozwagą podejść do wyboru rachunku firmowego, bo niekiedy jest to decyzja podjęta na wiele lat.

Wypłaty dla pracowników, transakcje zakupu materiałów niezbędnych do wyprodukowania oferowanych przez firmę dóbr, rozliczenia podatkowe, przelewy składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – przedsiębiorca każdego dnia prowadzenia działalności gospodarczej staje przed koniecznością wykonywania dziesiątek operacji finansowych. Dlatego też wybór rachunku firmowego jest tak istotny.  Konto takie powinno spełniać wszystkie wymogi przedsiębiorcy, a jednocześnie korzystanie z niego nie może generować zbyt wysokich kosztów dla firmy.

Przedsiębiorcy stojący przed wyborem rachunku firmowego często nie zdają sobie sprawy, że to decyzja podejmowana na wiele lat. Dlaczego tak jest? Nierzadko właściciele firm dopiero rozpoczynających działalność na rynku otwierają rachunek przedsiębiorstwa w tym samym banku, w którym  prowadzą konta osobiste, bo tak jest szybciej i prościej. Tymczasem prywatny ROR zmienić jest łatwo – wystarczy wybrać ofertę konkurencyjnego banku. W przypadku konta firmowego jego  zmiana wiąże się z koniecznością podania go wszystkim kontrahentom, przygotowania nowych druków faktur, poinformowania ZUS i US. Aby uniknąć tych kłopotliwych czynności, należy dokładnie przeanalizować oferty kont dla firm dostępnych na rynku i wybrać najbardziej odpowiedni do potrzeb produkt.

Na początek analiza kosztów

  • Konto firmowe powinno być pozbawione opłat za jego otwarcie i prowadzenie, jak też za przeprowadzanie operacji bankowych;
  • Właściciel konta firmowego nie powinien też ponosić opłat za korzystanie z bankomatów i operacje finansowe w oddziałach banku.

Jedną z podstawowych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze konta firmowego, są koszty związane z jego otwarciem i prowadzeniem. Nie dotyczy to tylko przedsiębiorstw zaczynających działalność na rynku, które liczyć się muszą z każdym wydatkiem. Także firmy o ustabilizowanej pozycji powinny korzystać z jak najtańszych rachunków, aby nie ponosić kosztów, których można uniknąć, nawet jeżeli nie stanowią one dużego obciążenia dla budżetu przedsiębiorstwa. Decydując się na rachunek firmowy, należy wybrać taki, którego prowadzenie nie jest obciążone żadnymi opłatami. Część banków może oferować rachunki, których prowadzenie jest   darmowe po spełnieniu określonych warunków; wówczas to brak opłat wiąże się z koniecznością dokonywania określonej ilości transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub utrzymywania salda na wskazanym przez bank poziomie. Kolejna istotna kwestia to koszt przelewów, których firma będzie w miesiącu dokonywać bardzo dużo. Ważne jest więc, aby były one bezpłatne, przynajmniej w przypadku tych realizowanych na rachunki w polskich bankach. Jeżeli przedsiębiorstwo operuje także na zagranicznych rynkach, wówczas powinno szukać rachunku, gdzie tego typu przelewy również są bezpłatne lub ich koszt jest jak najniższy (m.in. przelewy SEPA, czyli obejmujące rozliczenia w euro w ramach jednolitego obszaru płatności UE). Porównując oferty kont dla firm należy pamiętać, aby sprawdzić, czy w pakiecie bezpłatnych przelewów mieszczą się także te do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Warto wiedzieć, że część banków oferuje pakiety kont firmowych, które obejmują określoną ilość bezpłatnych przelewów. Konto bezpłatne lub takie, którego prowadzenie kosztuje kilkanaście złotych, to kilkadziesiąt darmowych przelewów. Wraz z większą ich ilością rośnie jednak koszt prowadzenia rachunku. Inne instytucje finansowe udostępniają bezpłatne przelewy w nieograniczonej liczbie. Przy nowoczesnej, dobrze rozwiniętej bankowości elektronicznej, do której dostęp powinien umożliwiać też rachunek firmowy, bezpłatne przelewy i transakcje w oddziałach banku nie są już tak istotne, dobrze jednak, aby wybrane konto także je posiadało. Wspomniany system e-bankowości powinien spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, a autoryzacja transakcji powinna opierać się o potwierdzenie telefoniczne lub poprzez token, albo SMS (bank może ustalić, ile wiadomości tekstowych z kodem jest bezpłatnych, a za ile trzeba będzie płacić zgodnie z taryfą operatora).

Karta wydawana do konta dla firm powinna z kolei umożliwiać bezpłatne wypłaty gotówki z bankomatów na terenie całej Polski, jak też i na świecie, co jest szczególnie istotne w przypadku właścicieli firm często wyjeżdżających w interesach za  granicę.

Rachunek firmowy z linią kredytową

  • Przy wyborze rachunku bankowego dla firmy należy zwrócić uwagę, czy jest dostępny wraz z elastyczną linią kredytową.

Prowadzenie przedsiębiorstwa może wiązać się koniecznością dokonywania opłat (np. za materiały lub usługi świadczone przez podwykonawców) w sytuacji, gdy klienci spóźniają się z płatnościami. Aby zapewnić firmie płynne funkcjonowanie w takich okolicznościach, dobrze jest wybrać rachunek bankowy, z dostępem do elastycznej linii kredytowej, z której finansowane będą wszystkie pilne opłaty do czasu, gdy kontrahenci nie przekażą należności za produkty lub usługi.

Wybierając konto dla firmy warto też sprawdzić maksymalną ilość pracowników, którzy mogą zostać upoważnieni przez właściciela przedsiębiorstwa do korzystania z rachunku i realizacji operacji finansowych.

Na koniec warto też wskazać na dodatkowe korzyści płynące z wyboru rachunku firmowego. Można tu wymienić pakiet ubezpieczeniowy, ale też dodatkowe usługi, do których dostęp możliwy jest po założeniu rachunku. Przykładowo posiadacze konta dbNET Biznes w Deustche Bank przez okres pół roku mogą za darmo korzystać z internetowej platformy do fakturowania i obsługi księgowej, jak też otrzymują rabaty na bilety lotnicze oraz 50 bezpłatnych przesyłek za pośrednictwem sieci Paczkomatów InPost.

Artykuł sponsorowany

One Comment

  • Walutowyinwestor

    Skusiłem się dwa miesiące temu na konto firmowe z mbanku. Po pierwsze bo obsługa była darmowa, mają dobrze zrobioną stronę internetową oraz mobilną ale najbardziej skusiło mnie że gdy opłacę ZUS z tego konta to co miesiąc dostaję zwrot w wysokości 100 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *