Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Otwieranie rachunku bankowego – sposoby.

Rachunek bankowy możemy otworzyć na dwa sposoby:

  1. Osobiście w Oddziale Banku lub
  2. Wypełniając wniosek o otwarcie konta bankowego przez Internet

 

Aby otworzyć rachunek bankowy w placówce banku musimy zjawić się tam osobiście nie zapominając zabrać ze sobą dokumentu tożsamości. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że doradca bankowy wypełnia niezbędne dokumenty (najczęściej elektronicznie) a przyszły właściciel konta tylko je podpisuje. Rzadkością jest by to klient sam wypełniał dokumenty. Jeśli będziemy chcieli mieć również dostęp do konta online wraz z umową o otwarcie rachunku bankowego otrzymamy również pakiet aktywacyjny do pierwszego logowania do serwisu transakcyjnego w Internecie. Dane te możemy również otrzymać SMS-em na podany przez nas numer telefonu komórkowego.

Obecnie mamy również możliwość złożenia wniosku o otwarcie konta bankowego przez Internet, co znacznie ułatwia sprawę osobom pracującym tym bardziej że mnóstwo osób posiada więcej niż jedno konto bankowe. Korzystają oni często z promocji bankowych dostępnych szczególnie dla nowych klientów w zamian za otwarcie rachunku bankowego otrzymując premię w gotówce lub atrakcyjne warunki. Jedną z takich promocji jest opisywana również promocja Wymarzonego Konta.

Konto przez Internet można otworzyć na dwa sposoby: całkowicie przez Internet a także podpisując umowę za pośrednictwem kuriera.

Najszybszą i najwygodniejsza metodą jest otwarcie rachunku bankowego całkowicie online za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Do tej opcji wymagane jest posiadanie rachunku bankowego w innym banku. Polega to na tym, iż w celu potwierdzenia naszej tożsamości dokonujemy przelewu z naszego rachunku bankowego z innego banku na konto bankowe podane przy wypełnianiu wniosku. Przelewy te są najczęściej na kwotę 1 zł (słownie: jeden złoty), czasami zdarza się konieczność przelania kwoty większej, np. 10 zł. Ta kwota zostanie nam zwrócona na konto lub pozostanie na nowym koncie (w zależności od banku). Dane niezbędne do zalogowania do serwisu transakcyjnego naszego konta bank wyśle nam e-mailem lub SMS-em na podany we wniosku numer telefonu.

Należy pamiętać, że nasze dane osobowe podane we wniosku o otwarcie rachunku bankowego muszą zgadzać się z danymi naszego dotychczasowego konta w innym banku. W przypadku rozbieżności podpisanie umowy będzie możliwe za pośrednictwem kuriera.

Zdarzają się oferty kont bankowych, których otwarcie możliwe jest tylko i wyłącznie przez Internet. Przykładem takiego konta jest iKonto w BNP Paribas.

Jeśli nie spieszy nam się z otwieraniem konta bankowego a jednocześnie chcemy załatwić wszelkie formalności w sposób dla nas wygodny wypełniając wniosek online możemy wybrać jako formę zawarcia umowy podpisanie jej w obecności kuriera. W takim wypadku umowę do podpisania dostarczy nam kurier, któremu powinniśmy przedstawić nasz dokument tożsamości. W kopercie z banku znajdziemy dwa egzemplarze umowy podpisane przez bank i ewentualnie inne dokumenty, np. pakiet aktywacyjny do pierwszego logowania do systemu transakcyjnego w Internecie. Jeden egzemplarz podpisujemy i oddajemy kurierowi. W zależności od banku informację potwierdzającą otwarcie rachunku bankowego otrzymamy na e-mail lub SMS-em. Podobnie rzecz ma się z danymi do logowania. Dane te możemy otrzymać razem z umową (pakiet aktywacyjny w mBanku) lub e-mailem lub SMS-em (w Getin Banku login otrzymujemy na e-mail a hasło do logowania SMS-em).

Bez względu na sposób otwierania konta nie zapominajmy zapoznać się wcześniej z dokumentami związanymi z obsługą naszego przyszłego konta, a w szczególności z regulaminem otwierania i prowadzenia rachunku, tabelami opłat, prowizji i oprocentowania oraz w przypadku uczestnictwa w promocji – warunki promocji.

zdjęcie freedigitalphotos.net

A jeśli zamierzasz zamknąć konto zerknij o czym trzeba pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *