poniedziałek, 15 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Najlepsze lokaty w kwietniu 2017 roku – ranking lokat.

Nowy miesiąc, nowy ranking lokat. Przynoszący niewiele zmian. Wśród nowości – pojawiła się lokata 3 miesięczna dla nowych klientów, do której nie trzeba otwierać rachunku osobistego. Nie trzeba więc martwić się o koszty obsługi rachunku. To lokata z rodziny Happy Idea Banku, Lokata Pro. Wśród zmian na niekorzyść (na korzyść dla klienta brak zmian) – obniżone oprocentowanie, m.in. lokaty mobilnej Banku Millenium. Poniżej najlepsze lokaty w kwietniu 2017 roku wybrane spośród ofert bankowych.

Lokaty dla nowych klientów

Nowi klienci mogą liczyć na wyższe oprocentowanie środków na lokacie. To, co stało się normą, to takie oprocentowanie oferowane jest tylko na krótkoterminowych lokatach, nie dłuższych niż 3 miesiące. Lokaty dla nowych klientów oferowane są zazwyczaj wraz z kontem osobistym. Są jednak wyjątki i od nich zaczniemy ranking lokat na kwiecień 2017 r.

Idea Bank dla osób, które jeszcze nigdy nie były klientami tego banku (ani Lion’s Banku, Oddziału Idea Banku) oferuje 3 lokaty, do których klient nie musi otwierać konta osobistego. To rodzina lokat Happy. Pierwsza, to lokata Happy dostępna na 1, 2 i 3 miesiące z oprocentowaniem odpowiednio 3%, 4% i 3,50%. Klient może na niej zdeponować od 500 zł do 10 000 zł. Na drugą lokatę, Happy Pro, najmłodszą w rodzinie klient może wpłacić od 500 zł do 25 000 zł, zaś na trzecią lokatę Happy Plus od 10 000,01 zł do 100 000 zł. Obydwie te lokaty (Pro i Plus) dostępne są na 3 miesiące z oprocentowaniem 3% w skali roku.

Dla nowych klientów bez konieczności zakładania konta osobistego, ale dla osób z zasobniejszym portfelem, dwie lokaty oferuje Lion’s Bank. Lokata Welcome z wyższym oprocentowaniem (obecnie 2,75% dla kwot od 100tys.zł do 350tys.zł i 3% dla kwot od 350tys.zł do 600tys.zł), ale tylko na 40 dni i dostępna tylko stacjonarnie za pośrednictwem Doradcy. Jej internetowy odpowiednik, Lokata Welcome Online już z możliwością wyboru okresu deponowania na 1 lub 3 miesiące z oprocentowaniem odpowiednio 2,15% i 2,25%. Bez względu na okres lokaty można na nią wpłacić od 100tys.zł do 1mln zł.

Listę lokat dla osób, które zdecydują się na otwarcie konta osobistego i do niego lokaty, otwierają: Nest Lokata Witaj dla klientów Nest Banku i lokata Alior Banku. Obydwie lokaty oprocentowane są na 4% z możliwością zdeponowania na nich środków w wysokości od 1 000 zł do 10 000 zł. Nest Bank ma w swojej ofercie jedno konto osobiste, Nest Konto i do niego oferowana jest lokata na 3 miesiące pod warunkiem, że klient założy ją w ciągu 30 dni od otwarcia konta. Podobny warunek stawiany jest klientom Alior Banku. Tu klient zakłada lokatę na 2 miesiące i może wybrać sobie jedno z trzech kont osobistych (Konto Internetowe, Konto Rozsądne lub Konto Wyższej Jakości)

mBank również przygotował ofertę 3 miesięcznej lokaty do rachunku osobistego. W mBanku lokata otwierana jest wraz z kontem osobistym [przejdź do wniosku ⇒]. Wystarczy, że w ciągu 7 dni na otwartym koncie zostaną zapewnione środki zadeklarowane we wniosku o konto z lokatą, a lokata otworzy się automatycznie. Na tę lokatę klient może wpłacić od 500 zł do 10 000 zł, środki będą oprocentowane 3,50% w skali roku.

Kolejne 2 lokaty, to lokaty BGŻ Optima. W przypadku tych lokat nie jest otwierane konto osobiste, ale konto oszczędnościowe (do 25 kwietnia 2,30% dla nowych środków do 150tys.zł). Te dwie lokaty, to 3 miesięczne – lokata Bezkarna (3% dla kwot od 1 000 zł do 20 000 zł) i lokata Bezkompromisowa (2,50% dla kwot od 1 000 zł do 100 000 zł). W odróżnieniu do wcześniej wymienionych lokat, osoba, która zakłada lokaty w BGŻ Optima mogła już być klientem tego banku. Warunek jest taki, by w okresie 12 miesięcy przed zawarciem umowy ramowej Konta Indywidualnego BGŻ Optima (konto oszczędnościowe otwierane wraz z lokatą) nie być posiadaczem twego konta.
Lokaty mobilne

W porównaniu do rankingu z marca br. na dwóch lokatach bank obniżył oprocentowanie Bank Millenium i Credit Agricole. Najwyżej oprocentowanych lokat mobilnych, podobnie jak w marcu, jest 5.

Pierwsza, to 1 miesięczna lokata Euro Banku LOGujesz-LOKujesz oprocentowana 3,50% dla kwot od 200 zł do 10 000 zł. Mogą z niej skorzystać osoby, które aktywują bankowość mobilną tego banku na swoim pierwszym urządzeniu mobilnym. Na założenie lokaty mają czas 7 dni od daty aktywacji mobilnej bankowości banku.

Druga lokata mobilna oferowana jest przez Getin Bank i zakładana na 2 miesiące z oprocentowaniem 3% w skali roku. Ulokować na lokacie można od 500 zł do 10 000 zł.

Bank Millenium dla swojej lokaty mobilnej ujednolicił warunki dla posiadaczy wszystkich kont osobistych w tym banku. Niestety, na niekorzyść dla posiadaczy rachunku Konto 3600. Jeszcze w pierwszej połowie marca mogli oni mieć oprocentowane środki na lokacie nawet 3%. Obecnie maksymalnie jest to 2,50% pod warunkiem, że lokata zostanie założona poprzez zakładkę Rozszerzona Rzeczywistość w aplikacji mobilnej banku. Na szczęście pozostała możliwość założenia kolejnej lokaty po zakończeniu poprzedniej, co niemożliwe jest w pozostałych lokatach mobilnych. Na lokatę w Banku Millenium klient może wpłacić od 500 zł do 10 000 zł.

Czwarta lokata mobilna jest z oferty BZ WBK. To lokata 4 miesięczna dla kwot od 1 000 zł do 20 000 zł, oprocentowana 2,50% w skali roku.

Piąta, najdłuższa lokata, to oferta Credit Agricole. Podobnie jak w Banku Millenium, tu też spadło oprocentowanie. W marcu klient mógł liczyć na 2,40%, od 1 kwietnia jest to 2,10% w skali roku dla lokaty 3 letniej (lokatę można założyć na krótszy okres z niższym oprocentowaniem). Nie ma określonej górnej granicy kwoty, najmniej można na nią wpłacić 1 000 zł.

 

 

Lokaty długoterminowe

Lokaty, które oferowane są na okres powyżej 12 miesięcy. Takie, które nie wymagają otwierania rachunku osobistego i takie, do których rachunek jest konieczny. Zacznijmy od tych, które nie wymagają otwierania konta osobistego.

Listę otwiera Idea Bank i jego Lokata Nr 1. Oferowana jest w kilku wariantach, od 1 do 36 miesięcy. Najwyżej są oprocentowane środki  na okres 36 miesięcy – 2,75%. Im krótszy okres lokaty, tym niższe oprocentowanie. I tak … 24 m-ce, to 2,70%, 18 m-cy, to 2,05%, 14 i 12 m-cy, to 2%. Środki zdeponowane na okres krótszy niż jeden rok „zarobią” mniej niż 2%. Na Lokatę Nr 1 można wpłacić od 500 zł do 1mln zł.

Druga lokata również należy do Idea Banku i również nie wymaga konta osobistego. To lokata Stabilna. Podobnie jak lokata Nr 1 oferowana jest na kilka okresów i im krótszy okres lokaty, tym jej niższe oprocentowanie. Powyżej 2% można liczyć na lokacie 36 i 24 miesięcznej, odpowiednio 2,70% i 2,65%.

Numer 3 na tej liście, to lokata z oferty Toyota Banku. Lokata Standardowa. Możliwa na 1, , 6, 9, 12, 24 i 36 miesięcy. Ze względu na wysokość oprocentowania wspomnę o dwóch ostatnich. Na nich oferowane jest odpowiednio 2,55% i 2,70%. Minimalna kwota do wpłaty jest wyższa niż w przypadku wyżej wspomnianych lokat i wynosi 2 000 zł.

Wśród lokat długoterminowych, które wymagają posiadania lub otwarcia rachunku osobistego znalazły się lokaty Euro Banku, Toyota Banku i Nest Banku.

Euro Bank wśród swoich lokat oferuje lokatę terminową do wyboru z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Wyższe jest, jak nietrudno się domyślić, oprocentowanie zmienne. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości może się ono zmienić na wyższe (wariant optymistyczny), ale też na niższe, co przy dzisiejszych realiach jest bardziej prawdopodobne. Nie wchodząc jednak w dywagacje na ten temat, obecne zmienne oprocentowanie dla tej lokaty od roku do 3 lat wynosi od 1,80% do 2,95%.

Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek, z minimalną kwotą lokaty 5 000 zł znajduje się w ofercie Toyota Banku. Oprocentowanie im dłuższy okres lokaty, tym oczywiście wyższe. I tak … lokata 12 miesięczna – 2,05%, lokata 18 miesięczna – 2,35%, lokata 24 miesięczna 2,55% i lokata 36 miesięczna 2,65%. Lokata Kapitalna, to lokata progresywna, a podane oprocentowanie, to oprocentowanie średnie. W przypadku zerwania lokaty przed czasem odsetki zostaną wypłacone za czas deponowania środków zgodnie z wysokością oprocentowania dla danego okresu utrzymywania lokaty.

Wspomnieć warto jeszcze o 2 lokatach tego banku: Plan Depozytowy 160 dni i Depozyt Plus. Obydwie wymagają otwarcia Konta Jedynego. Pierwsza z tych lokat, zgodnie z nazwą zakładana jest na okres 160 (powyżej 5 miesięcy) z możliwością zdeponowania na niej od 3 000 zł do 13 000 zł, przy czym do jednego konta osobistego można założyć do 10 takich lokat. Druga lokata, Depozyt Plus, to wybór spośród okresów lokat od 1 do 36 miesięcy, z oprocentowaniem od 0,75% (na 1 miesiąc) do 2,75% (na 36 miesięcy). Na tę lokatę najmniej można wpłacić 5 000 zł.

Ostatni bank oferujący jedno z wyższych oprocentowań na lokacie długoterminowej, to Nest Bank i jego Lokata na Nowe środki. Na lokatę wpłacić można od 1 000 zł do 2mln zł. Lokata dostępna jest w czterech wariantach, na 3, 6, 12 i 24 miesiące. Ostatnie dwie lokaty są oprocentowane 2,30% (lokata 12 miesięczna) i 2,60% (lokata 36 miesięczna), pod warunkiem, że założone zostaną za pośrednictwem bankowości internetowej (po zalogowaniu się na swoje konto) lub w Oddziale banku (oferta nie jest dostępna w każdym oddziale). Lokata otwierana przez stronę internetową Nest Banku jest niżej oprocentowana – 2,10% na 12 miesięcy i 2,40% na 24 miesiące.

Dla nowych środków jest też limitowana Lokata Deklasująca (VIII edycja) z oferty BGŻ Optima. Lokata dostępna będzie do 10 kwietnia lub do wyczerpania limitu 5000 lokat. Podobnie jak lokata Bezkarna i Bezkompromisowa z tego banku, tak i lokata Deklasująca jest na 3 miesiące. Oprocentowana 2,20% w skali roku. Można założyć 3 takie lokaty, na każdej z nich ulokować do 100tys.zł.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *