Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego – ważne zmiany od września 2016r.

Z dniem 8 września weszły ważne zmiany dotyczące zajęć komorniczych. Zmienia się sposób obliczania kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Ułatwione też zostało zajęcie rachunku bankowego przez komornika.

Miesięczna kwota wolna od zajęcia komorniczego

Do dnia wprowadzonych zmian obowiązywała jedna nieodnawialna kwota wolna od zajęcia komorniczego. Wynosiła trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za okres poprzedzający wystawienie tytułu wykonawczego ogłaszanego przez GUS. Ostatnio kwota ta wynosiła około 12tys.zł i dotyczyła łącznych środków zgromadzonych na rachunkach dłużnika o charakterze oszczędnościowym: rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR-ach), rachunkach oszczędnościowych i rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych.

Ile komornik musi zostawić na koncie bankowym?

Nie ma już jednej nieodnawialnej kwoty. Od 8 września 2016r.* obowiązuje odnawialny miesięczny limit kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Kwota ta to równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, aktualnie to 1387,50zł (minimalne wynagrodzenie w 2016r – 1850zł*75%=1387,50zł).
Obowiązuje ona dla każdego miesiąca oddzielnie. Tłumacząc to na prostszy język, w każdym miesiącu roku 2016 kwota “chroniona” przed komornikiem to 1387,50zł.

Co się NIE zmieniło?

Nadal obowiązuje zasada, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonych dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości kwoty 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, niezależnie od liczby współposiadaczy rachunku.

e-zajęcie rachunku bankowego

Uproszczone zostały też procedury zajmowania rachunku bankowego przez komornika.

Dotychczas komornik w celu zajęcia rachunku bankowego składał w banku stosowne pismo i czekał na reakcję banku. 

Obecnie ma możliwość elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. Komornik może przesłać zawiadomienie o zajęciu rachunku podpisane podpisem elektronicznym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcia rachunków bankowych. Sposób ten jest niewątpliwie szybszy od tradycyjnego – po wpłynięciu takiego zawiadomienia rachunek dłużnika od razu zostanie zablokowany.

W kolejce na wprowadzenie czeka też e-licytacja ruchomości.

*ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 1311)
 

5 Comments

 • Mysiorek

  A jeśli konto jest już zajęte ze ‘starą’ kwotą wolną to automatycznie ulegnie ona zmianie w następnym miesiącu? Czy to dotyczy tylko zajęć komorniczych, które zostaną dopiero przeprowadzone?

 • m

  Nie rozumiem, czyli jeśli mam na koncie 12 000 załóżmy, to komornik prowadzący egzekucję na kwotę dajmy na to 11 000 zł ściągnie praktycznie całą kwotę za jednym zamachem, zostawiając jedynie te 1300 zł? Przecież to nakręci lawinę kolejnych długów, bo na przykład nie zapłacę tego, ani tamtego. Cóz , czas przenieść pieniądze do skarpety.

 • olivia_33

  a ja zarabiam 4 500 zł netto. komornik zajął 50% mojego wynagrodzenie i ściąga należność przez zakład pracy. na konto do tej pory co miesiąc wpływało mi 2250 zł. rozumiem więc, że teraz i z tego mi pan komornik zabierze, mimo tego, że ustawowe 50% już dostał z zakładu pracy. w sumie będzie to jakieś 70% tego co zarobię. jak więc nowo wprowadzone przepisy mają się do ustawy o komornikach?

 • we

  ta zmiana jest dobra tylko dla osób które dużo nie mają i spokojnie mogą używać konta bankowego, te osoby co wiecej zarabiają lub mają np jakieś oszczedności to już inna para kaloszy no w zależności jeszcze jaka kwota jest do egzekucji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *