Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Moneyback czy cashback? Co daje zysk?

Tłumaczone na język polski znaczą właściwie to samo. Mowa o moneyback i cashback, usługach oferowanych przez banki najczęściej do kart płatniczych. Zdarza się, że są używane zamiennie. Jednak są to zupełnie inne usługi. Na której usłudze można zyskać? Na moneyback czy cashback?

 

Moneyback, tu pieniądze wracają do Ciebie

Moneyback i cashback* tłumaczone z angielskiego na polski oznaczają odpowiednio zwrot pieniędzy i zwrot gotówki, czyli właściwie to samo. Jednak to moneyback bliżej do “wersji tłumaczonej”. To przy moneyback pieniądze wracają do klienta. W jaki sposób? Usługa ta polega na tym, że część z dokonanych przez klienta transakcji bezgotówkowych wraca do niego. Jeśli więc ktoś posiada konto w banku, który oferuje moneyback, jego zakupy mogą być tańsze o kilka procent.

Na jaki zwrot klient może liczyć? To zależy od banku. Obecnie nie jest to wiele, maksymalnie do 5%. Ponadto banki określają maksymalną kwotę, jaką klient może otrzymać. Zazwyczaj jest to zwrot w granicach 30-50 zł miesięcznie. Warto też zapoznać się z regulaminem moneyback lub zapytać doradcę w danym banku, od jakich transakcji moneyback jest naliczany. Nie wszystkie bowiem dokonane przez klienta transakcje mogą być brane pod uwagę przy wyliczaniu zwrotu.

Moneyback najczęściej dotyczy transakcji dokonywanych kartami debetowymi. Zdarzają się jednak zwroty od dokonanych przelewów czy transakcji dokonanych kartami kredytowymi.

Warto więc, przy wyborze rachunku bankowego czy karty kredytowej sprawdzić czy wybrany przez nas produkt jest premiowany częściowym zwrotem od dokonanych przez nas transakcji. Można w ten sposób zyskać bez żadnego wysiłku kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tym bardziej, że korzystanie z usługi moneyback nic nas nie kosztuje.

Cashback, tu też wracają pieniądze, ale Twoje

To zupełnie inna, aczkolwiek wygodna usługa oferowana przez banki. To zwyczajna wypłata pieniędzy przy użyciu karty. Jesteśmy przyzwyczajeni, że po wypłatę gotówki udajemy się albo do banku, albo do bankomatu. Niewiele osób jednak ma świadomość, że pieniądze można wypłacić też w sklepie. To właśnie jest cashback.

Warunek jest jeden. Aby wypłacić w kasie sklepu (również na stacji paliw), trzeba też coś kupić. Nie ma znaczenia, na jaką kwotę będą to zakupy. Ważne, by zapłacić za nie kartą debetową, a przed dokonaniem płatności poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki (cashback rzadko jest oferowany do karty kredytowej).

Są jednak przy tym pewne ograniczenia.

Po pierwsze, nie w każdym sklepie można w ten sposób wypłacić pieniądze. Sklepy, w których można dokonać wypłaty, oznaczone są Visa cash back (dla kart Visa i Visa Electron) i Płać kartą i wypłacaj (dla kart Mastercard i Maestro).

Po drugie, nie każda karta może być akceptowana w usłudze cashback. To należy sprawdzić w swoim banku.

Po trzecie, obydwie organizacje płatnicze – Visa i Mastercard, ograniczyły maksimum, jakie można wypłacić w kasie przy dokonywaniu płatności za zakupy. Posiadacz karty z logo Visa wypłaci do 300 zł, a posiadacz karty z logo Mastercard lub Maestro 500 zł.

Cashback, w zależności od banku, może być usługą darmową lub może być za nią pobierana prowizja. Nie jest ona wysoka, zazwyczaj w granicach 0,50 zł do 1 zł.

 

* Spotykana jest też pisownia money back i cash back oraz money-back i cash-back.

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *