czwartek, 24 kwietniaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Płatność za pobraniem. Jakie są inne metody płatności w sklepach internetowych?

W Polsce, wg badania przeprowadzonego w kwietniu 2016 roku jest 25,8 mln internautów. 47% z nich dokonuje zakupów w polskich sklepach internetowych, a 10% w sklepach zagranicznych. Najczęstsze powody, dla których decydują się na tę formę zakupów, to m.in. niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych, możliwość dokonywania zakupów przez całą dobę bez wychodzenia z domu, możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni (sklepy czasem oferują dłuższy okres, np. Zalando oferuje 100 dni na zwrot) czy możliwość łatwego porównania cen w poszczególnych sklepach, np. w Ceneo. A jakie można spotkać metody płatności w sklepach internetowych?

Sprzedawcy internetowi oferują swoim klientom różne formy płatności. O tym, w jaki sposób zapłacimy decydujemy przy zakupie. O tym, w jaki sposób możemy zapłacić decyduje sprzedawca. Może się on ograniczyć tylko do zwykłego przelewu albo zaproponować kilka możliwości zapłaty. A że klient jest wymagający sprzedawcy oferują coraz szerszy wachlarz metod płatności w swoich sklepach internetowych.

Płatność za pobraniem

Koszt wysyłki, gdy płacić będziemy przy odbiorze towaru, jest zazwyczaj wyższy od pozostałych form płatności. Płatność za pobraniem jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy wątpliwości co do sprzedawcy. W niektórych sklepach określona jest maksymalna kwota zamówienia przy tej metodzie płatności, np. Komputronik za pobraniem wysyła do kwoty 6500zł brutto.

Zwykły przelew

W sklepie składamy zamówienie, logujemy się do swojego banku (lub idziemy do oddziału) i przelewamy pieniądze na podane przez sprzedawcę konto bankowe (w tytule przelewu zazwyczaj wpisujemy numer zamówienia), i czekamy na przesyłkę. Tak w skrócie można opisać ścieżkę zakupową od złożenia zamówienia do jej odebrania. Dobrze jest tylko pamiętać, że przy samodzielnie dokonywanym przelewie sprzedawca czeka, aż pieniądze znajdą się ne jego koncie. Dopiero wtedy realizuje zamówienie.

Szybkie płatności online

Wśród nich możemy wymienić: PayU, Dotpay czy Przelew24. Są to zautomatyzowane przelewy internetowe. Klient wybierając tę formę płatności, z listy dostępnych banków wybiera swój bank, z którego zamierza dokonać przelewu za zakupione rzeczy. Zostaje wówczas automatycznie przeniesiony na stronę logowania banku. Po zalogowaniu się potwierdza przelew w sposób, w jaki robi to wykonując przelew tradycyjny, np. kodem SMS-owym. Szybki przelew charakteryzuje się tym, że dane przelewu, w tym dane sprzedawcy, dane kupującego i tytuł przelewu wypełniane są automatycznie. Pieniądze na koncie sprzedawcy znajdują się zazwyczaj w ciągu kilku minut po dokonaniu przelewu.

Karta płatnicza

Decydując się na zapłatę kartą przy zapłacie podajemy numer karty, datę jej ważności i kod CVC2 lub CVV2 (znajduje się na tylnej stronie karty). Płatność kartą ma tę zaletę, że płatność nią jest chroniona usługą chargeback. W skrócie polega ona na tym, że jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, np. nie otrzymamy towaru albo gdy towar jest niezgodny z zamówieniem otrzymamy zwrot pieniędzy.




PayPal

Metoda płatności stosowana najczęściej w zagranicznych sklepach, ale w Polsce też są sklepy akceptujące tę formę płatności, np. sklep internetowy Cyfrowe.pl. Sposób płacenia przez PayPal jest podobny do płacenia przez szybkie płatności – zamiast logować się do swojego banku, logujemy się do serwisu PayPal, w którym musimy wcześniej założyć konto. Różnica polega mniej więcej na tym, że w banku pieniądze pobierane są z danego konta. PayPal to taki portfel wirtualny. Można z nią powiązać swoje konto bankowe albo kartę kredytową lub debetową, albo też samemu zasilić „portfel PayPal” przelewając pieniądze ze swojego konta bankowego. Przy dokonywaniu płatności decydujemy, z której opcji chcemy skorzystać: czy obciążyć powiązane konto lub kartę kredytową czy zasilone konto PayPal. PayPal oferuje też darmową usługę zwrotu kosztów w przypadku, gdy chcemy odesłać towar. Usługę należy uaktywnić.

Z PayPal można nie tylko płacić za zakupy ale też przesyłać pieniądze czy je wypłacać. Za samo posiadanie konta PayPal nie jest pobierana żadna opłata, a jeśli konto PayPal służy nam tylko do płacenia za zakupy, nic nas nie będzie kosztować. Opłaty PayPal [KLIK].

Portfelem wirtualnym jest też MasterPass. Tu zarejestrować można tylko karty płatnicze (MasterCard, Maestro, Diners Club International, Discover Network, Visa, American Express.). Model płacenia jest taki sam jak PayPal. Wybierając w sklepie metodę płatności zaznaczamy MasterPass, logujemy się na wcześniej założone konto i potwierdzamy płatność.

BLIK

To system płatności mobilnych powiązany z naszym kontem bankowym. Aby płacić Blikiem należy korzystać z bankowości mobilnej. Zaakceptowanie płatności dokonanej Blikiem wymaga podania wygenerowanego jednorazowo kodu, który ważny jest przez 2 minuty. Jeśli nie zdążymy 😉 wpisać kodu przez ten czas, musimy wygenerować nowy.

Raty online

Dostępne są zazwyczaj w sklepach internetowych oferujących produktu o wyższej wartości. Przy zakupie składamy wniosek o kredyt gotówkowy i dopiero po pozytywnej weryfikacji przez bank wniosku kredytowego zamówienie jest realizowane. Umowa kredytowa może być, w zależności od sklepu, podpisana przelewem weryfikującym (przelewamy symboliczną kwotę ze swojego rachunku bankowego na rachunek wskazany przez bank) lub w sklepie stacjonarnym, lub dostarczona do podpisania przez kuriera przed realizacją zamówienia albo jednocześnie z zamówionym towarem.

Karta prezentowa, kody promocyjne

W sklepach internetowych, tak jak w sklepach tradycyjnych można płacić kartą podarunkową. To karta pre-paid (przedpłacona), którą ktoś wcześniej zasilił (to dobry pomysł na prezent).

Poza tym sklepy internetowe organizują też różnego rodzaju akcje rabatowe. Aby skorzystać z rabatu zazwyczaj wymagane jest podanie odpowiedniego kodu. Przykładem takiej akcji może być darmowa dostawa w Bon Prix (ważna do 02.10.2016). Aby z niej skorzystać z (wymagane zamówienie powyżej 100zł) należy wpisać kod EF9V.

Czy coś pominęłam?




 

1 Comment

  • klient

    Przelewy na telefon i płatności Blikiem to bardzo ciekawe rozwiązanie. Mam nadzieje e wejdzie w to więcej banków.
    Pojawił się android pay ale póki co Blik ma ciągle przewagę.
    Powinni popracować nad autoryzacją przy pomocy odcisku palca. Uusprawni to proces płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *