Dziś będzie o przelewach, tych zwyczajnych, tradycyjnych i tych nowoczesnych: na Facebooka, na e-mail czy na telefon dla których nie ma potrzeby znać numeru konta osoby, której chcemy przekazać pieniądze.
Przelew
Cóż to jest? Specjalista by powiedział, że jest to jedna z form rozliczeń bezgotówkowych polegająca na złożeniu dyspozycji dostawcy usług płatniczych, np. bankowi przekazania określonej kwoty pieniężnej z rachunku płatnika na wskazany przez niego inny rachunek odbiorcy.
A prościej – jest to przeniesienie pieniędzy z jednego konta bankowego na drugie konto bankowe.
Kilka lat temu przelew można było puścić tylko w placówce bankowej, od kiedy pojawił się dostęp do rachunku bankowego przez Internet przekazanie pieniędzy przelewem jest coraz prostsze. Dziś pieniądze możemy przekazać nawet gdy nie znamy numeru rachunku bankowego. Jak? O tym piszę niżej.
Przelew tradycyjny
To jest ten, z którym najczęściej mamy do czynienia. Bez względu na to czy idziemy z nim do banku, czy wykonujemy go samodzielnie przez Internet, mobilnie czy przez telefon. To jest ten przelew, w którym musimy podać wszystkie niezbędne dane, w tym co ważne w odniesieniu do tego, o czym za chwilę napiszę, numer rachunku bankowego, na który chcemy przekazać pieniądze.
Przewaga przelewu tradycyjnego nad pozostałymi przelewami jest taka, że jest on dostępny w każdym banku.
Bez wgłębiania się w tematykę przelewów tradycyjnych wspomnę tylko, że mamy:
Przelew zwykły, standardowy, w tabelach opłat nazywany najczęściej eliksir – najwolniejszy przekaz pieniędzy na konto w innym banku choć przy dzisiejszych rozwiązaniach pieniądze docierają nawet tego samego dnia, ewentualnie następnego dnia roboczego. Szybkość przekazania pieniędzy na konto bankowe do innego banku zależy od tzw. sesji bankowych (ustalone przez każdy bank graniczne godziny, w których dochodzi do „wymiany pieniędzy” pomiędzy bankami) a tym samym od godziny, w którym my złożymy przelew (wypełnimy i potwierdzimy lub otrzymamy potwierdzenie w banku).
Przelew wewnętrzny – wykonany pomiędzy rachunkami w tym samym banku. Pieniądze powinny znaleźć się na drugim koncie w ciągu kilku minut a nawet sekund.
Przelew natychmiastowy – przekazanie środków pieniężnych na rachunek w innym banku odbywa się w czasie rzeczywistym, a pieniądze na koncie odbiorcy znajdują się w ciągu kilku minut lub sekund. Środki w ten sposób są przekazywane przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, zdarzają się jednak banki, które mają ustalone godziny na wykonywanie przelewów natychmiastowych. Można to sprawdzić tutaj>>> i tutaj>>>.
Przelew bez konta
telefon, mail i facebook
To taki przelew, który wykonamy bez znajomości rachunku bankowego osoby, której chcemy przelać pieniądze. Wystarczy znać albo numer telefonu odbiorcy przelewu, albo jego adres e-mail, albo też być jego znajomym na Facebooku. Dla osoby, która przekazuje pieniądze jest to spore ułatwienie, jednak by transakcja została zrealizowana to odbiorca przelewu musi podać swój numer rachunku bankowego.
Czynności, które musimy wykonać przy przelewie na mail lub numer telefonu są podobne. Możemy je wykonywać przez bankowość internetową i mobilną.
W przypadku przelewu na e-mail lub na numer telefonu oprócz kwoty i tytułu przelewu należy podać jedną z tych danych, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego odbiorcy przelewu. Po podaniu tych danych i zatwierdzeniu przelewu kolejne kroki należą do odbiorcy, który otrzyma informację o wykonanym przez nas przelewie na swój e-mail lub telefon i będzie musiał podać swój numer rachunku bankowego, by przelew został dokończony a środki pieniężne znalazły się na jego koncie.
Kwota przelewu jest blokowana przez bank do momentu akceptacji przelewu przez jego odbiorcę z tym że banki określają maksymalny czas blokady środków gdyby z jakiegoś powodu odbiorca nie zaakceptował przelewu.
Problem blokady środków to jedno a dostępność usługi to drugie. Są bowiem banki, w których odbiorca nie musi mieć konta w tym banku, dostaje jedynie tymczasowy dostęp by móc zrealizować przelew. Tak jest np. w Banku Millenium. Zgoła odmienną procedurę stosuje Inteligo, w którym by odebrać przelew trzeba być klientem Inteligo>>>.
Przy przelewie na Facebook musimy najpierw powiązać dwa konta: nasze konto bankowe z naszym kontem/profilem na Facebooku. Wypełniając przelew wskazujemy, której osobie z kręgu naszych znajomych chcemy przelać pieniądze. Osoba ta otrzyma wówczas prywatną wiadomość z prośbą o dokończenie wprowadzania danych.
Przelewy bez znajomości numeru konta bankowego nie są jednak dostępne we wszystkich bankach.
BLIK
Do tej pory wykorzystywany jako jedna z możliwości zapłaty za towar w sklepach stacjonarnych i w Internecie oraz do wypłaty gotówki z bankomatu bez użycia karty. BLIK dostępny jest w aplikacji mobilnej banku. Na dzień dzisiejszy system BLIK funkcjonuje w: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku (również Orange Finanse), PKO Banku Polskiego oraz Inteligo.
Różnica między użyciem karty a BLIK-iem polega na tym, że w przypadku karty podajemy numer PIN zaś w przypadku BLIK-a wygenerowany w telefonie kod. Aby korzystać z BLIK-a musimy mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mobilną swojego banku. Więcej o tym systemie płatności pisałam tutaj>>>.
Kilka dni temu operator BLIK-a wprowadził do oferty usługę P2P (z ang. person-to-person) czyli przelew natychmiastowy dla osób korzystających z BLIK-a. Jako pierwszy usługę tę dla swoich klientów udostępnił Bank Millenium. Polega ona na przekazaniu pieniędzy innej osobie bezpośrednio na jej telefon bez podawania numeru rachunku bankowego. Podobną możliwość wprowadził już Bank PKO w swojej aplikacji mobilnej IKO.
Kto wykona i odbierze przelew BLIK?
Obydwie strony transakcji czyli nadawca i odbiorca przelewu muszą mieć zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku i aktywną w niej funkcję BLIK. Tak przekazane pieniądze dotrą do odbiorcy w ciągu kilku sekund.
Póki co usługa dostępna jest jedynie dla klientów Banku Millenium, przelewy będą realizowane pomiędzy rachunkami tego banku. Jeśli spełnią się słowa G.Długosza, prezesa Polskiego Standardu Płatności (operatora BLIK) „… mam nadzieję, że niedługo P2P wprowadzą wszystkie banki, które należą do systemu. BLIK ma ogromny potencjał, coraz więcej osób z niego korzysta i przekonuje się, że jest funkcjonalną, wygodną, bezpieczną i powszechną metodą płatności.” to być może przelew przez BLIK stanie się atrakcyjną formą przekazywania pieniędzy.
Otwórz konto w Millenium i korzystaj z BLIK-a>>>
Bezpieczeństwo
Pozostawiam do dyskusji kwestię bezpieczeństwa rozwiązań innowacyjnych. Z jednej strony wydają się coraz bezpieczniejsze ale z drugiej strony cyberprzestępcy nie próżnują. No ale jeszcze nie tak dawno obawialiśmy się korzystania z bankowości internetowej czy mobilnej …
źródło screenshot Getin Bank i mBank