poniedziałek, 15 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Zmiana opłat w Banku Smart. Dostępna wpłata gotówki w Oddziale.

Wczoraj jeden z czytelników zauważył, że nastąpiła zmiana opłat w Banku Smart, a ja tę informację pominęłam (dziękuję Panie Krzysztofie :)), wprowadzonych dla umów zawieranych od 1 lipca. Obecni klienci mają czas do końca sierpnia na decyzję czy pozostają w banku, mogą się nie zgodzić na wprowadzane zmiany i tym samym wypowiedzieć umowę.

Dzisiejszy więc krótki wpis popełniam na temat wprowadzonych przez bank zmianach.

W ramach wprowadzanych zmian dodane zostają usługi, które do tej pory nie były dostępne dla klientów banku. Wzrasta też cześć prowizji za operacje bankowe.

Nadal jednak Smart Konto będzie prowadzone za darmo, obsługa karty debetowej również pozostaje bezpłatna. Brak opłaty dotyczy pierwszej karty wydanej do konta, za kolejną podobnie jak wcześniej będzie pobrana opłata.

  • Przejdź na stronę Banku Smart

Bank Smart bankiem nie tylko wirtualnym

Od 1 lipca br. klienci Banku Smart mogą wpłacać i wypłacać gotówkę osobiście w oddziale. Do końca czerwca możliwa była tylko obsługa internetowa i telefoniczna rachunku. Do dyspozycji dostępnych jest ponad 50 oddziałów BIZ Banku (Bank Smart i BIZ Bank należą do FM Banku PBP SA). Do kwoty 10 000 zł gotówkę można wypłacić w każdej chwili, powyżej tej kwoty zgłoszenie chęci wypłaty należy zgłosić na minimum 2 dni robocze poprzedzające dzień wypłaty.

Wprowadzona została też możliwość przelewu natychmiastowego, który do tej pory nie był dostępny. Maksymalna kwota jednorazowego przelewu natychmiastowego to 5 000zł.

Ustanowione zostały też limity kwotowe dla przelewów wykonywanych przez bankowość internetową lub mobilną. I tak:

100 000 zł dla pojedynczej transakcji;

200 000 zł dla dziennych transakcji;

500 000 zł dla miesięcznych transakcji.

 

prowizja przed zmianą po zmianie
Wpłata gotówki na rachunek w Banku Smart Brak możliwości 0 zł
Wpłata gotówki na rachunek w innym banku Brak możliwości 0,50 % min. 5 zł
Wypłata gotówki w placówce Brak możliwości 0 zł
Przelew natychmiastowy zlecony przez telefon lub w oddziale Brak możliwości 5 zł
Przelew natychmiastowy zlecony przez bankowość internetową lub mobilną Brak możliwości 1 zł

Za co klient zapłaci więcej?

Przy okazji wprowadzenia nowości nastąpiła zmiana opłat w Banku Smart. Do tej pory z bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie darmowe pozostają tylko te dokonane w kraju. Wypłata za granicą to koszt 5 zł za każdą wypłatę. Do tego doliczyć trzeba koszt przewalutowania, ale ten pozostał na tym samym poziomie, 3% od kwoty transakcji. Alternatywą może być karta i rachunek walutowy. O ile jednak sam rachunek walutowy prowadzony jest bezpłatnie, to jeśli posiadamy kartę debetową dla rachunku w PLN, to za tę walutową musimy zapłacić za jej wydanie a później miesięcznie za jej obsługę.

Darmowe pozostają przelewy wykonywane przez bankowość internetową lub mobilną, natomiast przelewy zlecone przez bankowość telefoniczną podobnie jak przelew natychmiastowy kosztować będą 5zł, również do ZUS i US.

Podobnie rzecz ma się z przelewem SWIFT, zlecony przez Internet lub przez aplikację mobilną nadal kosztuje 15 zł, ale w przypadku zlecenia telefonicznego lub w oddziale prowizja wynosi 0,20% kwoty przelewu, nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 200 zł. Podobna zmiana dotknęła rachunku walutowego..

Przelew europejski SEPA nadal pozostaje darmowy, jeśli zlecony jest przez bankowość internetową mobilną zaś telefonicznie lub w oddziale to koszt 5 zł.

I historia powtarza się przy zleceniu stałym. Do tej pory ustanowienie, modyfikacja, odwołanie były darmowe, teraz za kanał telefoniczny podobnie jak w oddziale klient zapłaci 5 zł. Realizacja zlecenia stałego dla wszystkich kanałów jest darmowa.

Zmiana dotknęła też polecenia zapłaty. Do końca czerwca pobierana była prowizja za usługę niezależnie od liczny poleceń zapłaty 5 zł miesięcznie. Po zmianach za zdefiniowanie i realizację bank nie pobierze prowizji ale już za modyfikację lub odwołanie 5 zł za każdą dokonana zmianę.

Dla rachunku oszczędnościowego Smart Procent zmieniła się też wysokość prowizji za przelew krajowy Elixir i SWIFT wg stawek jak dla konta podstawowego Smart Konto.

prowizja przed zmianą po zmianie
Wypłata z bankomatu za granicą 0 zł 5 zł
Prowizja za przewalutowanie transakcji 3% 3%
Przelew krajowy przez bankowość telefoniczną 0 zł 5 zł
Przelew Swift zlecony przez telefon 15 zł 0,20% min. 20zł max 200zł
Przelew SEPA zlecony przez telefon 0 zł 5 zł
Zlecenie stałe (ustanowienie, modyfikacja, odwołanie) zlecone telefonicznie 0 zł 5 zł
Polecenie zapłaty 5 zł miesięcznie niezależnie od liczny posiadanych poleceń zapłaty 0 zł za zdefiniowanie i realizację;
5 zł za modyfikację i odwołanie

Zmiana opłat w Banku:

Tabela opłat i prowizji przez zmianą

Tabela opłat i prowizji po zmianie od 1 lipca

 

2 Comments

  • nie tylko w smarcie robią zmiany, w bzwbk też przysłali mi jakieś zmiany cennikowe, które mają wejść od sierpnia… trzebasię porządnie przyjrzeć tym ofertom zarówno w smarcie jak i w wbk bo nie mam zamiaru za zwykłe konto osobiste i jego utrzymanie płacić nie wiadomo ile…

  • O zmianach w BZ WBK pisałam. Na dniach powinien pojawić się artykuł z najtańszymi obecnie kontami. Zapraszam więc na dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *