Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Czy BZ WBK straci klientów? Zmiany w tabeli opłat od 1 sierpnia 2016r.

W ostatnim tygodniu na Bank Zachodni WBK posypały się gromy. Moim zdaniem słusznie. Bank chciał przechytrzyć klientów ale mam nadzieję, że na dłuższą metę okaże się, że to był samobój. Piszę, że mam nadzieję, bo nie do końca wierzę, że tak będzie.

Zmiana opłat od 1 sierpnia 2016r.

Dlaczego? Z prostego powodu – mnóstwo każdego dnia przegląda Internet i media społecznościowe ale tak z ręką na sercu – Uważacie, że ile z tych osób interesuje się, co dzieje się w ich banku? Ile z tych osób czyta informacje dostarczone do skrzynki na jego konto? Ja z racji tego, czym się zajmuję czytam każdą wiadomość ale wielu moich znajomych tego nie robi i myślę, że wielu Waszych znajomych też nie. Co więcej większość z osób, które otrzymują informacje z banku pocztą tradycyjną też nie pofatyguje się, by przeczytać chociażby list przewodni, nie wspominając już o dołączonych dokumentach.

Przepraszam za ten przydługi wstęp ale to dlatego, że zmiany te wprowadza bank, który był przeze mnie polecany na każdym kroku, szczególnie jego Konto Godne Polecenia. Konto to jest prowadzone bezpłatnie a dodatkowo przy zawartej umowie do końca czerwca tego roku będzie oprocentowane 4% do kwoty 4 000zł (można otworzyć do 3 kont na takich warunkach) i karta debetowa też będzie obsługiwana za darmo, to wszystko do końca czerwca 2017r. To konto polecać będę nadal choć już nie tak entuzjastycznie i nie dla każdego, bo na pieniądze nie można się gniewać – oprocentowaniem 4% niewiele lokat może się pochwalić.

Dlaczego BZ WBK podpadł tak wielu osobom?

Od 1 sierpnia 2016r. wprowadza zmiany w Tabeli opłat i prowizji. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby opłaty wprowadził w tak oczywistych pozycjach jak np. prowadzenie konta czy obsługa karty albo za przelew, ale bank poszedł o krok dalej i opłaty skrzętnie poukrywał. Co więc się zmieni od po 31 lipca tego roku?

5 zł za wpłatę i wypłatę na rachunek w kasie banku zapłacą posiadacze Konta Godnego Polecenia;

Wypłaty, przelewy, wyciągi, polecenia zapłaty – opłaty za te czynności są zsumowane i pobierane są jednorazowo w ostatnim dniu miesiąca.

50 groszy za Przelew24 (jeśli ktoś nie wie, Przelew24 są to szybkie płatności, które najczęściej wykorzystujemy dokonując zakupów w internecie) dla Konta Godnego Polecenia i Konta 123. Konto Aktywni 50+ taką opłatę już posiadało.

50 groszy za zlecenie stałe. Obecnie opłata obowiązuje dla Konta Aktywni 50+, od 1 sierpnia obowiązywać będzie też Konto Godne Polecenia i Konto 123.

20 groszy za smsKod 6 i kolejny w miesiącu, 5 pierwszych jest bezpłatnych. Tę opłatę należy traktować de facto jako opłatę za przelew. Jest możliwość obejścia tej opłaty – odbiorcę, do którego wysyłamy przelew należy dodać do odbiorców zaufanych – przelew będzie zrealizowany bez smsKod-u. Każdy jednak musi zadać sobie pytanie o kwestię bezpieczeństwa. Z opłaty tej zwolnieni będą tylko posiadacze Konto>20.

smsKod – suma opłat pobierana jest z konta 5-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłaty te dotyczą.

15 zł za wznowienie karty debetowej. Karta ważna jest 4 lata. Jest czas na zastanowienie czy pozostać w banku 😉 Warto w tym momencie dodać, że z oferty wycofane zostaną karta debetowa Mastercard Omni Payback i Supri.

Zmianie ulegnie też wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą. Obecnie jest to stała opłata 5zł, od sierpnia będzie wynosiła 2% min 10zł. Zmniejszy się natomiast wysokość prowizji za wygenerowanie PIN-u papierowego w placówce banku i generowanie zestawienia operacji z 9zł na 7zł.

1 zł za prowadzenie konta oszczędnościowego. Oprocentowanie konta oszczędnościowego w BZ WBK jest niskie, żeby nie powiedzieć marne (w ramach promocji Podwajamy oprocentowanie można zyskać do 1,26% w skali roku), więc przy niskich kwotach w ogóle nie opłaca się mieć takiego konta. Bank chyba na pocieszenie zrezygnował całkowicie z opłaty za wypłatę z konta oszczędnościowego w kasie banku, która to do końca lipca wynosić będzie 0zł za pierwszą wypłatę w miesiącu a za każdą kolejną 10zł. Opłaty za przelew pozostają bez zmian – pierwszy w miesiącu za darmo, każdy następny 10zł.

25 zł za zmianę numeru telefonu komórkowego do wysyłania kodów, opłata pobierana jeśli zmiana będzie dokonywana w oddziale banku, przez internet w rozmowie video numer można będzie zmienić bezpłatnie.

Wzrośnie opłata za przelew Express Elixir lub Blue Cash z 3zł na 5zł.

Zmianie ulegnie też wysokość opłaty za kartę kredytową. Najtańsza karta to obecnie jednorazowy koszt 72zł w pierwszym roku i 6zł miesięcznie w kolejnych latach, po zmianie opłaty wzrosną odpowiednio na 90zł i 7,50zł. Obydwu opłat będzie można uniknąć pod warunkiem dokonania kartą min. 5 transakcji (nie będą liczone przelewy z rachunku karty) za pierwszy rok w ciągu 3 miesięcy od powzięcia informacji o wydaniu karty, za kolejne lata w poprzednim cyklu rozliczeniowym. Podwyższeniu ulegnie też prowizja za wypłaty gotówki z bankomatu za granicą i za przelew z rachunku karty.

To większość wprowadzanych zmian, według mnie najważniejszych, zainteresowanych zachęcam do zerknięcia w Tabelę opłat i prowizji → (od strony 49 opłaty, które obowiązywać będą od sierpnia 2016r.).

Bank powinien dbać o klienta

Nie będę wdawać się w dywagacje jaki jest powód wprowadzania zmian w opłatach, w ostatnim czasie nie tylko w BZ WBK. Nie kwestionuję tego, że bank ma zarabiać i ma prawo zmienić opłaty, tracę jednak zaufanie do banku, który w taki sposób wprowadza opłaty, by „zwykły Kowalski” się nie w tym wszystkim nie połapał, a przynajmniej nie połapał za szybko.

Co w zamian?

Na pieniądze gniewać się nie można więc będę tu przekorna i polecę Konto Godne Polecenia pod warunkiem, że zostanie ono otwarte do końca czerwca tego roku i zamknięte do końca czerwca 2017 roku i że nie będzie to jedyne konto osobiste, chyba, że ktoś nie ma potrzeby używania konta do płatności i wybierania gotówki w kasie banku.

Inne banki?

W mBanku do końca maja można skorzystać z promocji i otworzyć eKonto, w którym można będzie zgarnąć do 500 zł. Więcej o promocji piszę tutaj →

Bank Smart ma w swojej ofercie Konto Smart: bez prowizji za prowadzenie konta, kartę debetową, przelewy krajowe i europejskie Sepa, wypłaty w bankomatach w Polsce i za granicą, zlecenie stałe – to wszystko bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Zapłacimy natomiast m.in. 5zł za polecenie zapłaty, zmianę PIN w bankomacie, wydruk mini wyciągu i sprawdzenie salda (dotyczy bankomatów BZ WBK) oraz 3% za przewalutowanie transakcji.

T-Mobile Konto prowadzone jest bezpłatnie bez żadnych warunków, karta debetowa będzie darmowa jeśli zapłacimy nią miesięcznie min 200zł (osoby do ukończenia 19 roku życia zwolnione są z opłaty bezwarunkowo). Darmowe są też przelewy internetowe, zlecenia stałe i polecenia zapłaty, wpłata i wypłata gotówki w placówce T-Mobile Usługi Bankowe, wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Prowizja natomiast zostanie pobrana przy sprawdzeniu salda rachunku w bankomacie 1zł, zmianę PIN w bankomacie 3zł, za wpłatę gotówki we wpłatomacie Euronet 0,50% kwoty wpłaty min 1zł (bezpłatne są pierwsze 3 wpłaty w miesiącu dla klienta bez względu na posiadaną przez niego ilość ROR-ów i kont oszczędnościowych).

Konto 3600 w Banku Millenium – tu trzeba spełnić warunki zarówno do zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta, obsługi karty debetowej i wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą – wpłata na rachunek kwoty min 1 000zł i przynajmniej jedna płatność kartą debetową lub Blikiem w miesiącu. Poza tym bezpłatne są przelewy internetowe i mobilne, zlecenie stałe.

 

10 Comments

 • Zuzia

  Jestem jedną z tych osób co nie otwierają poczty na swoim koncie, ale list który przyszedł wraz z płytą zaciekawił mnie. Jestem w bzwbk cztery lata, mam 22 lata moje konto to konto>30, które zostało ponoć wycofane. Nie wiem jak powinnam patrzeć na tą nową taryfę, według jakiego konta będą mi naliczane opłaty. Proszę o odpowiedź 🙂

 • JBZWBK XD

  Właśnie dostałem list z płytką na której znajdowało się ze 20 pdfów ze zmianami umowy, jak przejrzałem ten z tabelą podsumowującą wszystkie zmiany to co druga dotyczyła “podniesienia prowizji” albo “wprowadzenia opłaty”… Coś w zamian? Niestety nie bardzo, chyba że interesuje mnie obniżenie jakiejś tam skrajnie rzadkiej opłaty z 9 na 7 zł… Konto zachowam tylko dlatego, że wygodne jest przewalutowanie pieniędzy gdy ma się kilka kont w różnych walutach.

 • Asia

  Witam,
  Czy myśli Pani, że możliwe jest zamkniecie konta godnego polecenia ze skutkiem natychmiastowym ze względu na brak akceptacji warunków zmiany tabeli prowizji i opłat? Chcę zamknąć to konto i ominąć ten 28 dniowy termin wypowiedzenia. Pozdrawiam 🙂

 • Można, mówi o tym § 34 ust. 2 Regulaminu kont “… Posiadacz ma prawo, przed datą proponowanego wejścia w życie zmian, wypowiedzieć umowę ramową ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia opłat …”

 • Piter

  A ja juz podjąłem decyzje. Za prowadzenie mojego konta bzwbk życzy sobie od sierpnia 16 zł plus po kilka złotych za każda kartę. Konto VIP z KB. Tak wiec żegnaj zdzierco a 150 tys wpływów rocznych przejdzie do Alior bank :):) sam musiałem pójść do banku i nalegać aby podali mi zmiany i trwało to 30 minut bo pani w banku nawet nie wiedziała gdzie tego szukać i czym różni sie konto VIP z byłego KB od Konta VIP z bzwbk. Byłem zszokowany wiedza pracownikow banku i tylko dlatego zmieniam. Kto da kase do banku którego pracownicy nie wiedza jakie konta są w banku:):):)

 • 6 transakcji bezgotówkowych (kwota nie ma znaczenia) za 100zł. Comperia Bonus 6 wystartowała. - bankowo.info

  […] Jeśli ktoś zbiera punkty Payback polecam kartę debetową Mastercard Payback Omni, która od 1 sierpnia nie będzie już dostępna w ofercie banku. Zainteresowanych Kontem Godnym Polecenia polecam zestawienie rachunków oferowanych przez BZ WBK, warto też zerknąć jakie zmiany w opłatach czekają klientów BZ WBK od 1 sierpnia 2016r. […]

 • Klaudia

  T-Mobile od dzisiaj też wprowadziło w życie nową ofertę, która jest prawie równie beznadziejna. Ja właśnie od nich uciekam 🙂

 • exklientka WBK

  Ha, a mnie Konto Godne Polecenia chętnie otworzyli w ostatnim tygodniu kwietnia, nic, a nic nie wspominając o nadchodzących zmianach. Super. Już zamknęłam wszystko co miałam w WBK (4 konta) – zamykanie, dodam wyzerowanych kont, jedyne 55 min (nie wliczając czasu oczekiwania w kolejce). Opłata za przelewy.. za płatności internetowe, za konto oszczędnościowe, gdzie przy niedużych oszczędnościach ma się ujemne oprocentowanie.. powiem tak, szanujmy się.

 • Andrzej

  W wczoraj bylem wpłacić pieniądze na leki dla chorego kuzyna okazało się że bank nalicza opłaty za wpłaty na konto nie byłem zorientowany że inne banki jak spółdzielczy pobiera parę złoty oraz poczta Polska ale moim zdaniem jest to zdzierstwo wachalem się czy nie złożyć konta ale niestety już moja noga tam nie stanie bank który chce zarobić na klientach w ten sposób straci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *