sobota, 20 lipcaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Przelew weryfikujący czy kurier?

Czy podpisując umowę z bankiem o rachunek bankowy, lokatę czy kredyt niezbędna jest osobista wizyta w banku? Otóż nie. Dziś rachunek bankowy można otworzyć nie wychodząc z domu. Są na to dwa sposoby:

Kurier

To nic innego jak podpisanie umowy dostarczonej nam przez kuriera w jego obecności.

Po znalezieniu interesującej nas oferty wypełniamy albo od razu wniosek o ten dany produkt, albo formularz kontaktowy. W przypadku tego drugiego na numer w nim podany oddzwoni do nas konsultant by szczegółowo przedstawić produkt i odpowiedzieć na ewentualne pytania. Najczęściej jest to też rozmowa, w trakcie której klient składa wniosek o dany produkt. Można oczywiście poprosić o czas do namysłu i kontakt za kilka dni. Nic na siłę.

Jeśli wniosek jest wypełniany od razu wybieramy kuriera jako opcję podpisania umowy (do wyboru są zazwyczaj trzy opcje: w oddziale banku, przez kuriera i ewentualnie za pomocą przelewu weryfikacyjnego), jeśli jest możliwość ustalamy dzień i godzinę, w której chcemy by umowa została nam dostarczona do podpisania.

Jeśli wniosek jest składany telefonicznie to z konsultantem ustalamy dzień i godzinę wizyty kuriera.

Bez względu na to czy wniosek został złożony online czy telefonicznie na podany przez nas e-mail otrzymamy niezbędne dokumenty, w tym umowę. Do czasu przyjazdu kuriera (zazwyczaj 2-3 dni) mamy czas by się z nimi zapoznać. Nie zapomnijmy zapisać tych dokumentów na dysku komputera.

Najprawdopodobniej będziemy musieli też przekazać kurierowi kopię dowodu tożsamości. Część banków udostępnia możliwość przekazania skanu dokumentu przez Internet. Do takiej operacji nie musimy posiadać skanera, wystarczy aparat fotograficzny lub aparat w telefonie.

Bank zapewne zwróci nam uwagę, by zapoznać się z dokumentami w obecności kuriera. Znając jednak życie jest to wręcz niemożliwe. Z pomocą w tym przypadku przychodzi nam polskie prawo dzięki, któremu mamy możliwość odstąpienia od umowy zawieranej na odległość w ciągu 14 dni. Tak więc po wizycie kuriera dobrze jest usiąść spokojnie i zapoznać się z dokumentami. Przy kurierze sprawdzajmy jednak chociaż nasze dane osobowe i adresowe, i najważniejsze cechy danego produktu.

Gdy bank otrzyma podpisane przez nas dokumenty dany produkt zostanie uruchomiony, np. w przypadku konta bankowego otrzymamy dane do logowania do systemu transakcyjnego naszego konta.
Przelew weryfikacyjny (autoryzacyjny)

Ta opcja jest szczególnie dla osób ceniących czas.

Złożenie wniosku i podpisanie umowy trwa często dosłownie kilka minut, choć zdarzają się sytuacje gdy trwa to znacznie dłużej.

Ten sposób podpisania umowy wymaga od nas posiadania, najczęściej w drugim banku konta bankowego. Konto to musi mieć takie same nasze dane osobowe i adresowe jak te, które wpiszemy w składanym wniosku. Bank w ten sposób może zweryfikować naszą tożsamość. Przelew taki jest najczęściej realizowany w czasie rzeczywistym przez formularze udostępniane przez bank, z którym podpisujemy umowę ale może zdarzyć się sytuacja, że banku, w którym posiadamy konto nie ma na liście szybkich przelewów. Wtedy niestety, pozostaje przelew tradycyjny i wtedy ten sposób podpisania umowy robi się nieco kłopotliwy. W takim przypadku warto rozważyć opcję wyboru kuriera.

przelew weryfikacyjny

Wracając do sedna.

Podobnie jak w przypadku opcji kuriera wypełniamy wniosek online, w tym wypadku jako opcję podpisania umowy przelew weryfikacyjny. Po poprawnym wypełnieniu wniosku zostaniemy przeniesieni na stronę, z której będziemy mogli połączyć się z naszym bankiem lub otrzymamy dane do przelewu i będziemy mogli samodzielnie wykonać przelew.

Jeśli zostaniemy poprawnie zweryfikowani będziemy mogli podpisać umowę akceptując niezbędne regulaminy i zgody.

Jeśli jednak nie zostaniemy poprawnie zweryfikowani, najprawdopodobniej pozostanie nam opcja kuriera.

Dlatego tak ważnym jest by dane z naszego rachunku bankowego, z którego będziemy wykonywać przelew weryfikacyjny były takie same jak w wypełnianym wniosku.

Nie ma się jednak co bać, ja w ten sposób podpisałam kilka umów i nie miałam z tym problemów. Pamiętać tylko należy o bezpieczeństwie.

Może jednak jest ktoś kto miał problemy z przelewem weryfikacyjnym?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *