poniedziałek, 9 wrześniaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Nest Bank, nowa marka wśród banków.

Nest Bank, to nowa marka w bankowości, która wraz z ostatnim weekendem października br. zastąpiła FM Group Bank PBP (należały do niego Bank Smart i BIZ Bank). Oferta Nest Banku nastawiona jest na klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstwa. Dokonana zmiana nie ma wpływu na zawarte już umowy rachunków, lokat, kredytów, kart płatniczych i kredytowych. Zmieniły się jedynie nazwy produktów.Pojawiła się też nowa strona internetowa www.nestbank.pl i aplikacja mobilna. Bez zmian pozostają numery rachunków bankowych. Póki co, zmiany nie dotknęły tabeli opłat. Czas pokaże na jak długo.

Darmowe nowe(stare) konto bankowe

W ofercie pozostało konto osobiste bez opłat. Nest Konto, to darmowe prowadzenie konta i obsługa karty debetowej, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Jak oszczędzać w Nest Bank -u?

Pojawiły się dwie oferty produktów oszczędnościowych: krótko- i długoterminowa.

Krótkoterminowy produkt to 3-miesięczna Nest Lokata Witaj na 4%To obecnie najwyższe oprocentowanie wśród lokat. Takie samo oprocentowanie mają 2-miesięczne: Lokata Happy Idea Banku i lokata Alior Banku oraz 3-miesięczna Lokata na Start Plus Banku. Nest Lokata Witaj powiązana jest z kontem osobistym Nest Konto i może być założona w ciągu 30 dni od otwarcia pierwszego Nest Konta. Lokata jest odnawialna. Po odnowieniu, jej oprocentowanie spadnie jednak do poziomu oprocentowania 3-miesięcznej lokaty standardowej. Kwota, jaką można zdeponować na Lokacie Witaj to od 1.000zł  do 10.000zł.




Długoterminowym produktem oszczędnościowym jest konto oszczędnościowe, Nest Rodzinne Oszczędności premiujące długoterminowe i regularne oszczędzanie. Oprocentowanie równe jest stawce WIBOR 3M pomniejszonej o marżę 0,50%. Na dzień dzisiejszy jest to 1,20%. Klient ma do wyboru 3 okresy oszczędzania – 5 lat, 10 lat i 15 lat. Jeżeli chce otrzymywać, oprócz odsetek, dodatkowo premię zobowiązany jest dokonać w ciągu roku przynajmniej 11 wpłat zadeklarowanej kwoty.  Raz w roku można zrobić sobie wakacje od oszczędzania (nie spowoduje to utraty dodatkowej premii). Podobnie jak Nest Lokata Witaj, to konto oszczędnościowe powiązane jest z kontem osobistym. Jeśli klient chce otrzymywać premię, musi być ono aktywne przez cały rok, za który ma być wypłacona premia. Aby otrzymywać premię, oprócz regularnego wpłacania zadeklarowanej kwoty, jest wyrażenie zgód marketingowych.

Więcej dzieci = wyższa premia

W zamian za regularne oszczędzanie Nest Bank wypłaci dodatkową premię po każdym roku oszczędzania. Jest ona wyliczana na podstawie współczynnika premii uzależnionego od liczby dzieci, który zwiększa się w każdym kolejnym roku. Klienci, którzy „zadeklarują posiadanie dzieci” mogą liczyć na wyższą premię. Ci, którzy dzieci nie posiadają, ale zadeklarują regularne oszczędzanie przez 5 lat, również mogą liczyć na premię, choć nieco niższą. Ci, którzy nie spełnią warunków promocji premii nie otrzymają, ale pozostaną im odsetki od zgromadzonych środków na koncie. Myślę, że istotną informacją jest to, co stanie się w momencie, gdy klient nie spełni warunków promocji. Otóż, jeżeli tak się stanie klient straci prawo do wypłaty premii i jednocześnie przerwany zostaje ciąg następujących po sobie lat oszczędzania. Każdy kolejny rok, w którym warunki zostaną spełnione, będzie traktowany jako pierwszy rok oszczędzania (klient otrzyma premię według stawki obowiązującej w pierwszym roku oszczędzania, zaczyna więc pracować na premię od początku).

Przykład. Posiłkując się przykładem podanym przez bank – przy zadeklarowanej miesięcznie kwocie 200zł na okres 15 lat i włączeniu do promocji dwójki dzieci po 15 latach klient otrzyma 41.760zł ( 36.000zł kapitału+5.760zł premii za okres 15 lat). Nie ma tu uwzględnionych odsetek, które niezależnie od spełnienia warunków, klient otrzyma.

Minimalna kwota, jaką można wpłacać co miesiąc to 50 złotych. Kwota maksymalna uzależniona jest od zadeklarowanego okresu oszczędzania. Przy 5 latach będzie to 600zł, przy 10 latach 300zł, a przy 5 latach 200zł. Środkami zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym klient może swobodnie dysponować. Może na nie wpłacać i wypłacać pieniądze pamiętając, by saldo rachunku nie było niższe niż suma dokonanych (i zadeklarowanych) wpłat.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *