Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Lokaty oszczędnościowe z premią od banku.

Oprocentowanie standardowych lokat bankowych jest jakie jest i nic nie wskazuje na to, by coś w najbliższym czasie się zmieniło. Czy banki mają coś więcej do zaoferowania? Dziś pod lupę biorę dwie lokaty, które mają w sobie pierwiastek oszczędnościowy (w czasie trwania lokaty można dopłacać środki). Poza tym do odsetek bank dopłaca dodatkową premię.

 

W artykule przeczytasz o 2 lokatach oszczędnościowych (na lokaty można dopłacać środki) oferowanych przez Deutsche Bank, na których oprócz odsetek wypłacana jest dodatkowa premia:

Lokacie 500+ premia – Czas trwania 10 lat. Oprocentowanie uzależnione od stawki WIBID ON. Możliwość zerwania lokaty – odsetki wypłacane za pełny rok trwania lokaty. Premia liczona od kwoty wpłaty. Minimalna wpłata upoważniająca do otrzymania premii to 1200zł rocznie. Maksymalna kwota premii to 500zł za rok. Przy zerwaniu lokaty w ciągu pierwszych 5 lat otrzymaną premię należy zwrócić.

db Lokata Plan Premia – Czas trwania 4 lata. Oprocentowanie zmienne uzależnione od wysokości zdeponowanej kwoty. Możliwość zerwania lokaty

 

Deutsche Bank posiada w swojej ofercie dwie długoterminowe lokaty o charakterze oszczędnościowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych lokat można na nie dopłacać pieniądze przez cały okres trwania lokaty. Pierwsza Lokata db Plan 500+ Premia skierowana jest wyłącznie do osób posiadających dzieci (można być opiekunem prawnym) a druga db Lokata Plan Premia do wszystkich chętnych. Wspólny mianownik? Oprócz odsetek wypłacana jest dodatkowa premia, która de facto stanowi o atrakcyjności tych ofert.

Lokata dla dziecka?

Lokata db Plan 500+ Premia właściwie nie jest skierowana do dzieci, ale do rodziców dzieci. Tę lokatę bowiem założyć może osoba posiadająca dziecko lub będąca jego opiekunem prawnym. Dziecko w dniu otwarcia lokaty nie może mieć ukończonych 18 lat. Można założyć do 5 lokat z ograniczeniem, że 1 lokata = 1 dziecko. Przy składaniu wniosku trzeba udokumentować fakt posiadania dziecka. Bank wymaga przedłożenia jednego z dokumentów: odpisu skróconego aktu urodzenia, paszportu dziecka, dowodu osobistego dziecka bądź dokumentu potwierdzającego ustanowienie opiekunem prawnym osoby zakładającej lokatę .

Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od codziennie ustalanej stawki WIBID ON, która w tym momencie wynosi 1,40%. Trudno przewidzieć, jak będzie to wyglądać przez kolejne lata tym bardziej, że oprocentowanie lokat z każdym kolejnym miesiącem jest niższe.
Nawet 500 zł rocznie od banku

Czym więc lokata może przyciągnąć potencjalnego klienta? Łakomym kąskiem jest obiecywana w reklamie premia. Zyskać można nawet 500zł co roku. Jak w rzeczywistości wygląda reklamowane “nawet 500zł”?

Po pierwsze lokatę może otworzyć ten, kto posiada konto w Deutsche Banku albo takie konto otworzy. Osoba posiadająca konto w tym banku aby lokatę 500+ Premia założyć musi się osobiście do banku. Kto natomiast jeszcze konta nie ma w Deutsche to podpowiadam, że najtańsze w obsłudze jest konto internetowe dbNET, zresztą sam bank na stronie promocji go proponuje. Prowadzone jest za darmo. Karta debetowa jest bezpłatna przy transakcjach miesięcznych na kwotę 500zł lub 700zł (w zależności od rodzaju wybranej karty), bez spełnionego warunku opłata wynosi 10zł. W regulaminie promocji mowa jest tylko o otwarciu rachunku, więc kto nie potrzebuje karty nie musi o nią występować. Przelewy internetowe są bezpłatne podobnie zlecenia stałe (zlecone internetowo i przez teleserwis) i wypłaty z bankomatów. Nie polecam tylko sprawdzać salda w bankomacie (koszt 5zł). Tak będzie do 14 listopada br. Od 15.11 bank wprowadza zmianę w opłatach – z wymienionych opłat zmiana będzie za wypłatę w bankomatach, tylko w Euronecie będzie 0zł, w pozostałych 3zł. Jak to będzie w dalszej przyszłości? Nie wiadomo.

 

Jak założyć lokatę db Plan 500+ Premia
źródło Deutsche Bank

 

Dla wyjaśnienia: aby wziąć udział w tej promocji należy: otworzyć konto osobiste, lokatę db Plan 500+ Premia i db konto oszczędnościowe 500 Plus (na to konto będzie wpłacana roczna premia od banku).

Po drugie pierwsza wpłata na lokatę musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia jej otwarcia, wystarczy wpłata 100zł. Jeśli w tym czasie nie będzie wpłaty bank automatycznie zamknie konto oszczędnościowe i lokatę, pozostawiając samo konto osobiste.

Dowolne dopłaty do lokaty

Po trzecie bank nie wymaga regularnych wpłat. Zastrzega tylko, by jednorazowa wpłata była nie niższa niż 100zł.

Po czwarte … i tu dochodzimy do najważniejszej kwestii – premii. Po zakończeniu każdego roku trwania lokaty Deutsche Bank wypłaci premię w wysokości 1/12 wpłaconej kwoty (w budżetówce to się chyba nazywa “trzynastka” ;)) ale pod warunkiem, że na lokatę zostanie wpłacone minimum 1200zł w ciągu roku trwania lokaty. Można wpłacać co miesiąc, kilka razy w roku, a nawet jednorazowo, ważne by łącznie uzbierało się 1200zł. Maksymalna premia jaką możemy otrzymać to 500zł rocznie. Przy minimalnej wymaganej wpłacie 1200zł otrzymamy więc 100zł. Żeby otrzymać maksymalną premię należy wpłacić w ciągu roku co najmniej 6000zł. Dobra wiadomość jest taka, że kwota premii nie jest opodatkowana.

Po czwarte – okres lokaty to aż … 10 lat. Lokatę jednak można w każdym czasie zerwać. Odsetki zostaną wypłacone za każdy pełny zakończony okres lokaty (za każdy rok). Premia zaś, no właśnie … jeżeli zerwiemy lokatę w ciągu pierwszych 5 lat musimy ją zwrócić (bank sam sobie ją odliczy od zwracanej kwoty lokaty). Po 5 latach bank już nam premii nie zabierze.

Podsumowując

1.Lokatę zakładamy wraz z kontem osobistym i kontem oszczędnościowym.

2.Wpłacamy minimum 100zł na lokatę w ciągu 30 dni od jej założenia.

3.Jeśli chcemy otrzymywać dodatkową premię wpłacamy w ciągu roku na lokatę co najmniej 1200zł (częstotliwość wpłat dowolna). Od tej kwoty premii otrzymamy 100zł. Jeśli chcemy maksymalną premię 500zł wpłaty muszą wynieść co najmniej 6000zł.

4.Jeżeli nie chcemy trzymać pieniędzy na lokacie aż 10 lat, najbardziej optymalnym terminem na jej zerwanie jest 6 rok trwania lokaty. Zerwanie lokaty w ciągu pierwszych 5 lat oznacza dla nas konieczność zwrotu otrzymanej za ten okres dodatkowej premii.
 

db Lokata Plan Premia

To też lokata długoterminowa, ale na okres znacznie krótszy niż lokata 500+ Premia, bo na 4 lata. Oprocentowanie lokaty jest zmienne a wysokość uzależniona od zdeponowanej kwoty.

db Lokata Plan Premia oprocentowanie
źródło Deutsche Bank

Lokata założona przez db easyNET (serwis internetowy banku) lub Teleserwis ma oprocentowanie wyższe o 0,25% od podanego w tabeli.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej lokaty, przez cały okres jej trwania można dokonywać dopłat przy czym minimalna kwota jednorazowej dopłaty to również co najmniej 100zł. Można też z lokaty wypłacać, jednak za tę czynność pobierana jest prowizja 5zł.

Lokatę można też zlikwidować wcześniej jednak w przypadku zerwania lokaty przed upływem 6 miesięcy bank nie wypłaci odsetek.

Premia niestety nie jest już tak atrakcyjna jak przy lokacie 500+ gdzie liczona była od kwoty wpłaty. Tu premia naliczana jest od kwoty naliczonych odsetek.

db Lokata Plan Premia premia
źródło Deutsche Bank

 

 

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *