Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Waloryzacja emerytur

W 2018 roku emeryci i renciści mogą liczyć na większą wypłatę, ponieważ nastąpiła kolejna waloryzacja. Ile ona dokładnie wynosi i co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze?

Waloryzacja emerytury – ile więcej pieniędzy otrzymasz?

Emeryci i renciści osiągają najmniejsze dochody, dlatego dla nich każda podwyżka świadczenia ma ogromne znaczenie. Do tej pory najniższa emerytura wynosiła 1000 zł brutto. Waloryzacja w 2018 roku kształtuje się na poziomie 2,98 proc., dlatego w ich przypadku świadczenie wyniesie teraz 1029,80 zł brutto, czyli będzie wyższe o 29,80 zł brutto.

Dokładnie 1 marca 2018 roku waloryzacja rent i emerytur doszła do skutku, dzięki czemu wyższe świadczenie otrzyma nawet 7 mln osób do tego uprawionych.

W 2018 roku obowiązuje waloryzacja procentowa emerytur. Wynosi ona dokładnie 2,98 procent, dlatego właśnie o tyle wzrosną emerytury. Osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostaną najniższą podwyżkę, natomiast w przypadku osób pobierających np. 3000 zł brutto świadczenia, waloryzacja da już pewną widoczną w budżecie domowym dodatkową sumę, czyli około 90 zł brutto.

Warto zauważyć, że w tym roku podwyżka dla emerytów i rencistów jest wyższa niż w ubiegłych latach. Dokładnie od 5 lat jest to najwyższy wskaźnik waloryzacji.

Podwyżka emerytury a rosnące ceny

Głównym celem waloryzacji emerytur jest odpowiedź na rosnące ceny. Trzeba jednak przyznać, że mimo zdecydowanie najwyższej podwyżki w tym roku, może ona w cale nie wyrównać strat związanych ze stale rosnącymi cenami. Jak pokazują dane, w sklepach spożywczych już w 2017 roku zostawialiśmy o 4,6 proc. więcej pieniędzy niż w roku poprzednim.

Największy wzrost cen mogliśmy zauważyć na niektórych grupach produktów, przede wszystkim na owocach, jajach, mięsie, pieczywie i wędlinach. Dodatkowo podwyżki dotyczyły także innych produktów, które emeryci kupują każdego miesiąca, czyli leków.

Zachęcamy również do przeczytania naszego kolejnego artykułu znajdującego się pod adresem: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/waloryzacja-emerytur-2018

wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *