W poprzednim artykule proponowałam kredyty samochodowe, dziś podążając tematyką „komunikacyjną” wspomnę o ubezpieczeniach, właśnie komunikacyjnych.
Ubezpieczenie komunikacyjne obowiązkowe
Ubezpieczenie obowiązkowe, które właściciel każdego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany zawrzeć na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych … to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej znane jako OC.
Zakres tego ubezpieczenia obowiązkowego jest zawarty we wspomnianej ustawie, natomiast taryfy i wysokość składek ubezpieczeniowych ustala zakład ubezpieczeń.
Terminy
Ubezpieczenie OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu, w którym poprzednia umowa ubezpieczenie OC się kończy. Umowę ubezpieczenia obowiązkowego zawiera się na okres 12 miesięcy z nielicznymi wyjątkami, np. gdy pojazd jest zarejestrowany czasowo bądź umowę tę zawiera podmiot pośredniczący w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych.
Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń
Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się wraz z zawarciem umowy bez względu na termin płatności składki. Trwa przez cały okres ubezpieczenia wskazany w umowie, kończy się wraz z upływem ostatniego dnia tego okresu. Nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń niezapłacenie przez ubezpieczającego raty składki w oznaczonym terminie w przypadku opłacania składek ratalnie (art.12 pkt.2 Ustawy).
Wysokość wypłaconej szkody
Odszkodowanie może być wypłacone w kwocie odpowiadającej wysokości szkody ale nie większej od sumy ubezpieczenia wskazanej w zawartej umowie ubezpieczenia.
Zmiana ubezpieczyciela
W przypadku, gdy zamierzamy zmienić ubezpieczyciela należy najpóźniej dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na jaki umowa została zawarta powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy. W przeciwnym razie umowa zostaje automatycznie zawarta na następne 12 miesięcy, za wyjątkiem gdy nie została opłacona składka za okres upływających 12 miesięcy lub firma ubezpieczeniowa utraciła zezwolenie na zawieranie umów ubezpieczeniowych bądź jest w likwidacji czy upadłości.
Zakład ubezpieczeń natomiast jest obowiązany na 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczeniowy. Informację taką zakład ubezpieczeń może przesłać elektronicznie, jeśli wyraziliśmy na to zgodę podpisując umowę ubezpieczenia lub pisemnie listem.
Przeniesienie prawa własności
W przypadku przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, np.sprzedaży na nowego posiadacza przechodzą również prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza pojazdu wynikające z umowy ubezpieczenia OC.
Nowy posiadacz ma dwie możliwości: rozwiązać umowę OC lub kontynuować ubezpieczenie zawarte przez poprzedniego właściciela. W drugim przypadku umowa ulega rozwiązaniu wraz z upływem czasu na jaki została zawarta, a ubezpieczyciel ma prawo dokonać ponownej kalkulacji składki dla nowego posiadacza pojazdu.
Akty prawne
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, ...
W sprawach nieuregulowanych stosowane są przepisy Kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenia dobrowolne
Do tej grupy ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczamy:
AC czyli ubezpieczenie autocasco
Zasady tego ubezpieczenia uregulowane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego zakładu ubezpieczeń. Umowa standardowo zawierana jest na okres 12 miesięcy, może być jednak zawarta na okres krótszy. Wygasa wraz z końcem okresu ubezpieczenia bądź w razie braku opłacenia wymaganej składki. Zazwyczaj składkę można płacić również ratalnie. Odszkodowanie z polisy AC jest wypłacane m.in wtedy, gdy: winę za uszkodzenia ponosi właściciel pojazdu, uszkodzenie jest efektem zderzenia ze zwierzęciem, gdy sprawca uszkodzeń nie jest znany, w przypadku kradzieży pojazdu. W zależności od zakresu ubezpieczenia chroniony jest sam pojazd albo wraz z wyposażeniem. Do ubezpieczenie może być też dołączone bezpłatne ubezpieczenie assistance, rabat na składki czy oferowany samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego pojazdu. Wszystkie dodatkowe elementy ubezpieczenia będą miały wpływ na wysokość składki. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia dodatkowego AC dobrze jest więc porównać zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela i jego obowiązki, wysokość sumy ubezpieczenia z kliku ofert i wg tego porównywać koszty tych ofert.
Ubezpieczenie assistance
Często oferowane jest bezpłatnie do ubezpieczenia OC lub AC. Ma na celu zapewnienie pomocy w razie awarii pojazdu lub wypadku. Najczęściej udzielana pomoc w ramach tego ubezpieczenia to holowanie pojazdu ale też pomocy w dostarczeniu paliwa, zorganizowaniu noclegu, pomocy w naprawie pojazdu, wynajmie pojazdu zastępczego czy udzielenia wsparcia finansowego. Zakres uzależniony jest od wariantów oferowanych przez danego ubezpieczyciela.
NNW czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Ubezpieczenie assistance chroni pojazd zaś ubezpieczenie NNW chroni człowieka, zarówno kierowcę jak i posażerów. W ramach ubezpieczenia NNW w zależności od oferty ubezpieczyciela otrzymamy m.in.: zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zwrot za pobyt w szpitalu, wypłata w razie naszej śmierci osobom uprawnionym.
Dzięki za tak treściwy wpis. W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego zdecydowałam się na ofertę OC i AC, a dzięki usługom warszawskiej agencji (pandaubezpieczenia.pl/) udało mi się wybrać najlepsze cenowo polisy.