Planujesz budowę domu, zakup działki albo zakup mieszkania, a może potrzebujesz pieniędzy na inny cel mieszkaniowy? Wiesz, że zaciągając kredyt mieszkaniowy zwiążesz się z bankiem na wiele lat dlatego Wiesz też, że decyzji o wyborze najlepszego dla Ciebie kredytu nie można podejmować pochopnie.
Aby wybrać odpowiedni dla siebie kredyt prześledź dostępne w bankach propozycje. Sprawdź jaki bank może zaproponować Ci najniższą ratę i najkorzystniejsze warunki.
Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości nie bój się pytać, zadzwoń do banku, odwiedź placówkę albo poproś o kontakt ze strony banku (w poniższym zestawieniu przy danej ofercie kredytu można kliknąć „zapytaj doradcę” albo „złóż wniosek”, zostawić swój numer telefonu a konsultant banku oddzwoni na ten numer).
Co wziąć pod uwagę szukając odpowiedniej oferty kredytu mieszkaniowego?
Produkty dodatkowe. Być może bank zaproponuje korzystniejsze warunki w zamian za korzystanie z dodatkowych produktów, np. konta osobistego lub karty kredytowej. Być może warunki te będą zachęcające ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że z tych produktów trzeba będzie korzystać przez cały okres spłacania kredytu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami miesięcznymi i nawet jeśli dziś te produkty są teraz bezpłatne to nikt a szczególnie bank nie zagwarantuje że będą one bezpłatne do końca spłacania kredytu.
Dodatkowe ubezpieczenia. To następny dodatkowy koszt, ale nie tyle to jest ważne a zakres ochrony, by nie okazało się np. że nie jesteśmy chronieni przed utratą pracy albo ochrona ta obowiązuje tylko przez określony czas. Trzeba więc dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony proponowanego ubezpieczenia.
Karencja w spłacie. Każdemu mogą zdarzyć się problemy finansowe, warto więc zapytać się doradcy czy i na jakich zasadach można skorzystać z przerwy w spłacie kredytu.
Raty malejące czy równe. Wbrew pozorom nie każdy wie czym się różnią raty malejące od równych poza tym, że malejące w pierwszym okresie spłaty są dużo wyższe od rat malejących. To, co zapewne wie każdy to to, że rata kredytu składa się z części kapitałowej czyli kwoty kredytu i części odsetkowej (kosztowej) czyli naliczonych odsetek i w tym dodatkowych kosztów.
Wspólną cechą rat malejących i równych jest to, że na początku spłacanych jest więcej odsetek niż kapitału. Różnica natomiast jest w proporcjach części kapitałowej i części odsetkowej. W ratach malejących część kapitałowa jest cały czas w takiej samej wysokości, o wysokość raty decyduje więc wysokość kosztów. W ratach równych jest nieco inaczej. Ponieważ raty są w takiej samej wysokości a jak wspomniałam wcześniej na początku spłacanych jest więcej odsetek niż kapitału to w ratach równych tego kapitału w pierwszym okresie spłacanego jest bardzo mało. Więcej na ten temat napisałam tutaj →
RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jeśli wybierzemy 2 lub 3 porównywalne oferty to w ostatecznej decyzji może nam pomóc wskaźnik RRSO. To skuteczne narzędzie pozwalające porównać ze sobą oferty, RRSO to całkowity koszt kredytu wyrażony jako procentowa wartość całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. O kosztach kredytu można przeczytać tutaj →
* * * * * * * * * * * *
Na początek warto skorzystać z porównywarki