Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Na rynku bankowym znajdziemy mnóstwo ofert rachunków bankowych. Niełatwo jest spośród nich wybrać najlepsze konto bankowe dla siebie. Warto wtedy przeanalizować kilka rachunków, zerknąć do tabeli opłat i sprecyzować swoje potrzeby.

Jakie operacje na koncie wykonujemy najczęściej?

Od odpowiedzi na to pytanie zależy jakie będziemy ponosili za to konto opłaty. Wystarczy sprawdzić w Tabeli opłat i prowizji jakie opłaty pobierane są za operacje, które wykonujemy najczęściej i podliczyć, ile w miesiącu na nie wydamy.

Obsługa internetowa czy stacjonarna?

Każdy już właściwie bank oferuje obsługę “naziemną”, ostatnio taką funkcjonalność wprowadził Bank Smart. To, co się nie zmienia, to znacząca różnica (w większości rachunków) pomiędzy kosztem obsługi w placówce i w Internecie. Obsługa internetowa jest zwyczajnie tańsza, praktycznie każdy bank ma co najmniej jeden rachunek z bezpłatnymi przelewami internetowymi.

Jeżeli zależy nam na obsłudze w oddziale powinniśmy wybrać bank, który znajduje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania.

Jakie dodatkowe usługi i produkty oferowane są do konta?

Te mogą być różne, w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli zależy nam na dodatkowych środkach, sprawdźmy ile będzie kosztować limit kredytowy w koncie i jakie są kryteria jego przyznawania. Jeżeli natomiast przeciwnie – posiadamy wolne środki sprawdźmy jakie propozycje ma bank dla naszych oszczędności, np. jakie oprocentowanie oferuje na koncie oszczędnościowym.

Jeśli za zakupy płacimy najczęściej kartą debetową dobrze, jeśli oferowany jest do niej moneyback, czyli częściowy zwrot za zakupy. Sprawdźmy czy są jakieś ograniczenia i ile wynosi zwrot. Moneyback możemy spotkać w Eurobanku, jednak jest on ograniczony do konkretnych wydatków na rozrywkę, sport i rekreację i dostępny tylko dla osób, które uczestniczą w programie polecającym “Rodzina i przyjaciele”.

Jeśli bank powiązany jest z firmami telekomunikacyjnymi, np. Orange Finanse, T-Mobile Usługi Bankowe czy Plus Bank, może oferować powiązane oferty.

Konto bankowe w promocji

Warto też przyjrzeć się promocjom bankowym. Konta bankowe są oprócz kart kredytowych i lokat najczęściej oferowanymi produktami bankowymi w promocjach. Aktualne promocje często opisuję na portalu.

Konto bankowe oprocentowane

To jak szukać igły w stogu siana. Jeśli się pośpieszymy, to BZ WBK oferuje Konto Godne Polecenia oprocentowane 4% (do 12 000zł) pod warunkiem, że konto to otworzymy do końca miesiąca (31.08.2016r.). Ten sama bank oferuje oprocentowane na 3% (do 3 000zł) konto dla młodzieży Konto<20 i Konto 123 (od 1% do 3% pod warunkiem wpływu min. 2 000zł). Przy okazji nie mogę nie wspomnieć o wprowadzonych zmianach w opłatach, które wzbudziły wiele kontrowersji [kliknij po więcej …]

 

Tabela opłat Twoim przyjacielem być powinna

Co można wyczytać z takiej tabeli?

Jak się okazuje nie tylko, ile wynoszą opłaty za poszczególne operacje (niektórych byśmy się nawet nie spodziewali) ale też np. jakie są zasady pobierania opłat, np. czy za każdą operację pojedynczo czy zbiorczo na koniec miesiąca. Tabela opłat, podobnie jak Regulamin prowadzenia rachunków wyjaśni pewne kwestie. Przykładem może być okres rozliczeniowy kojarzony przez większość z miesiącem kalendarzowym. Tak jest w większości banków. Są jednak wyjątki, jak np. ING, w którym okres rozliczeniowy nie pokrywa się z miesiącem kalendarzowym. Dlaczego to jest ważne? Jeżeli zwolnienie z opłaty np. za kartę debetową wymaga dokonania i rozliczenia nią transakcji bezgotówkowych, a tak jest w ING, to muszą one zostać rozliczone w okresie rozliczeniowym, który w tym banku trwa od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia miesiąca następnego.

Koszt prowadzenia konta

Niewiele jest rachunków bankowych bezwarunkowo darmowych. Opłat za prowadzenie konta jednak można uniknąć po spełnieniu warunków określonych przez bank. Najczęściej stosowane warunki zwalniające z opłaty to wpływ na konto i transakcje bezgotówkowe kartą debetową wydana do konta.

Obsługa karty debetowej

Nawet jeżeli za obsługę karty debetowej pobierana jest opłata, to istnieją oferty, w których można opłaty uniknąć. Zasada taka sama jak przy opłacie za prowadzenie konta – spełnienie odpowiedniego warunku. Tu z racji tego, że dotyczy to karty, zazwyczaj wymagane są transakcje bezgotówkowe kartą – albo na określoną kwotę albo określona ich ilość w miesiącu.

Przelewy

Wysokość opłaty za przelew zależy od tego, gdzie przelew zlecimy – przez Internet, telefon czy w oddziale. Zazwyczaj najtańsze są przelewy internetowe a najdroższe zlecane w placówce banku. Jeżeli interesuje nas przede wszystkim obsługa w oddziale to powinniśmy zwrócić uwagę na te prowizje, podobnie jak wpłaty i wypłaty gotówki w kasie.

Wypłaty z bankomatów

Banki premiują wypłaty ze swoich bankomatów, za nie raczej nie pobierają prowizji. Czasem do swoich bankomatów dorzucają dwa-trzy bankomaty obce w kraju. Za wypłaty z pozostałych bankomatów pobierają prowizję. Niewiele jest banków, które oferują darmowe wypłaty w bankomatach za granicą. Tu trzeba też pamiętać, że istnieje coś takiego jak prowizja za przewalutowanie transakcji (przeliczenia transakcji dokonanej w innej walucie na walutę, w której prowadzony jest rachunek bankowy).

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *