Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Jak porównać kredyty gotówkowe?

Wybór kredytu to bardzo poważna decyzja, która ma duży wpływ na nasze życie. Dlatego też nie powinno się jej podejmować pochopnie, tylko wcześniej wszystko dokładnie przemyśleć i zorientować się w temacie ofert kredytowych. Jak jednak to zrobić? Jak porównać kredyty gotówkowe?

Po co w ogóle porównywać kredyty?

W dzisiejszych czasach branie kredytów to rzecz powszechna i częsta, choć nie tak łatwa. Żeby wziąć kredyt trzeba spełniać wiele wymogów stawianych przez bank i liczyć się z tym, że przez okres kilkunastu miesięcy, a czasem i kilkunastu lat, trzeba będzie go spłacać. Najmniej rozsądne działanie to wybór pierwszej lepszej oferty, która może okazać się bardzo niekorzystna, np. poprzez przymus płacenia bardzo wysokiego oprocentowania, założenie dodatkowego konta bankowego. Zanim decyzja o wzięciu kredytu zostanie podjęta, koniecznie należy sprawdzić dostępne na rynku finansowym oferty poszczególnych banków i porównać je ze sobą.

Jaką porównywarkę kredytów wybrać?

Obecnie najpopularniejszą formą sprawdzenia ofert kredytowych banków jest internetowa porównywarka kredytów. Dzięki niej w jednym miejscu można samodzielnie określić, które z kredytów będą najkorzystniejsze. Z pomocą narzędzi finansowych w internecie można zestawić ze sobą dostępne w bankach oferty i porównać je pod względem określonych parametrów lub wykorzystać dostępne kalkulatory kredytów by obliczyć raty kredytowe.

W internecie można znaleźć wiele porównywarek kredytowych, z których warto jest korzystać (między innymi: direct.money.pl/kredytygotowkowe), aby dowiedzieć się, jakie oferty występują w poszczególnych bankach. Taka analiza nic nie kosztuje, do tego można ją wykonać naprawdę szybko.

Na co zwracać uwagę przy porównywaniu kredytów?

Oferty banków bywają bardzo różne i patrząc na ich zestawienia w porównywarkach nie zawsze jest to oczywiste, która z nich będzie najkorzystniejsza. Osoby poszukujące kredytu gotówkowego najczęściej zwracają uwagę na wysokość oprocentowania, uznając, że im niższe tym lepsze – nie jest to do końca prawda. Najważniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RSSO), która określa całkowity koszt kredytu. Im niższe RSSO, tym lepiej. RSSO, oprócz oprocentowania kredytu, uwzględnia też inne opłaty bankowe jak prowizje czy ubezpieczenia, które kredytobiorca spłaca w ratach.

Czy brać ubezpieczenie do kredytu?

Zdecydowanie lepiej będzie z tej opcji zrezygnować. Powód jest bardzo prosty – ubezpieczenia do kredytu są po prostu bardzo drogie w bankach. Jeżeli jednak komuś bardzo zależy na tym, by takie ubezpieczenie mieć, to zdecydowanie lepiej skorzystać z ofert firm ubezpieczeniowych. Wyjdzie na to samo, ale będzie taniej. Niestety w wielu przypadkach, szczególnie przy dużych kwotach kredytów takie ubezpieczenie jest koniecznością i banki go wymagają już na etapie przedstawiania oferty. Dodatkowo, ubezpieczenie liczone jest do całości kosztów kredytu, a co za tym idzie, także do wysokości płaconych przez nas rat.

Jakie koszty rat wybrać?

W znacznej mierze będzie zależało to od naszych możliwości finansowych i tego, ile jesteśmy w stanie płacić przez dłuższy czas. W tym wypadku chodzi jednak o coś trochę innego, ponieważ mamy tu do wybory dwie opcje: raty równe i raty malejące. Co to oznacza?

Raty równe to nic innego, niż z góry określona kwota rat, która będzie obowiązywać przez cały okres kredytowy. Różnią się w niej jednak proporcje części odsetkowej i kapitałowej – po pewnym czasie część odsetkowa maleje, z kolei kapitałowa rośnie. Odsetki są wówczas naliczane od wyższej kwoty kapitałowej.

W przypadku raty malejącej, część kapitałowa jest cały czas ta sama, a odsetki maleją (są naliczane od wartości kapitału), a ostateczna suma rozliczeniowa jest zdecydowanie niższa nić w przypadku rat równych.

Chcesz wziąć kredyt? Najpierw porównaj oferty i dowiedz się, która z nich będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Wybieranie na ślepo może zaowocować późniejszymi kłopotami finansowymi, dlatego też po kredyty należy sięgać mądrze. Porównaj oferty banków ze sobą i dopiero wtedy zdecyduj!

wpis sponsorowany

2 Comments

  • Porównywanie kredytów może nam dać dużo dobrego – nie dość, że możemy znaleźć świetną ofertę to jeszcze dostać jakieś bonusy 🙂 Ja zawsze przeglądam kilkanaście ofert zanim się na coś finalnie zdecyduję.

  • Marek

    Dobrym nawykiem jest porównywanie ofert kredytowych. A jeszcze lepiej gdy będziemy tworzyć tabelę np w excelu i zaznaczaj najistotniejsze dla nas informacje. Dzięki temu wybierzemy najlepszą dla nas ofertę i może uda się jeszcze coś ugrać, tak jak wspomniał Tymoteusz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *