Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to zdolność biorcy kredytu do jego spłaty w określonym terminie. Na podstawie tego czynnika banki ustalają to, czy kredytobiorca może wziąć kredyt, a jeśli tak, to na jaką wysokość kwoty. Spłata kredytów, karty kredytowe itp. wpływają na Twoją zdolność kredytową. Poniżej podpowiadamy jak ją poprawić.

Rodzaj zatrudnienia i dochody

Nikt nie da nam pożyczki, jeśli nie zarabiamy. Każde nasze zobowiązanie musi być możliwe do spłaty, a banki nie są instytucjami charytatywnymi. Najlepiej na Twoją zdolność kredytową wpłynie oczywiście umowa o pracę, szczególnie ta, podpisana na okres nieokreślony.

Kiedy jesteś na umowie zlecenie, o dzieło, czy zatrudniasz się sam – bank ma mniejszą pewność, że będziesz w stanie swoje zobowiązanie spłacić. Dlatego koniecznym w tym przypadku będzie przekonanie banku o stabilności swoich zarobków.

Trwające zobowiązania

Im więcej posiadasz kredytów, rat za sprzęt, kart kredytowych i innych produktów kredytowych, tym mniejsze są szanse na to, że bank pozwoli Ci na kolejne zobowiązanie. Dlatego, jeśli starasz się o kredyt to najlepszym sposobem, aby go uzyskać będzie brak jakichkolwiek aktualnych zobowiązań. Za to spłacone kredyty, które były opłacane regularnie i bez problemów, wpłyną pozytywnie na Twoją zdolność kredytową, będzie to świadczyć o tym, że bank może Ci zaufać.

Pozbądź się więc karty kredytowej, nawet nieużywana źle wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Banki wychodzą z założenia, że możesz użyć jej w każdej chwili, dlatego przyznany Ci limit z pewnością zostanie wzięty pod uwagę.

Historia w BIK

Jak już zostało napisane wyżej, branie kredytów, nawet niewielkich jest bardzo korzystne. Wzięcie raz na jakiś czas, nawet niewielkiego kredytu oraz spłacenie go w terminie i całości pozytywnie wpłynie na Twoją historię kredytową. Pamiętaj jednak o tym, że chodzi tu o Twoją historię kredytową, a nie aktualne raty, które wpływają negatywnie na zdolność kredytową.

Okres kredytowania

Istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o zdolność kredytową jest okres kredytowania, im dłuższy, tym więcej bank ściągnie od Ciebie odsetek, ale za to miesięczna rata do spłaty będzie dla Ciebie niższa, pamiętaj również o tym, że rozciągając okres spłaty pożyczki, możesz wnioskować o przyznanie wyższej kwoty.

Spróbuj namówić kogoś do współdzielenia kredytu

Jeśli posiadasz w rodzinie (niekoniecznie musi być to osoba z rodziny) kogoś kto ma świetną zdolność kredytową, możesz poprosić go o bycie Twoim żyrantem. Wtedy bank ma dodatkowe zabezpieczenie w osobie poświadczającej, że kredyt zostanie spłacony. Pamiętaj tylko o tym, abyś taki kredyt naprawdę spłacał, gdyż jeśli nie będziesz tego robił, bank może zmusić osobę poświadczającą do spłaty Twojego kredytu, a to już by było straszne faux pas.

Rodzaj rat

Kiedy spłacamy kredyt możemy wybrać czy chcemy spłacać go ratami stałymi, czy też malejącymi. W przypadku tych drugich pierwsze raty są wysokie, po czym stopniowo maleją. Równe raty, to wyższy koszt kredytu, ale za to pozytywnie wpłyną na Twoją zdolność kredytową, ponieważ w przypadku rat malejących to właśnie pierwsze miesiące bank weźmie pod uwagę.

Pamiętaj, że swoją zdolność kredytową możesz określić poprzez kalkulator zdolności kredytowej, bądź Biuro Informacji Kredytowej.

wpis sponsorowany

One Comment

  • Współkredytobiorca to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Pod warunkiem, że wiemy, że możemy na kimś polegać. Choć są inne, prostsze sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej, zaczynając od uzbierania 20% wkładu własnego. Zadbanie o historię w BIK nie zaszkodzi, a najlepiej miarkować wydatki juz na pół roku przed kredytem. To wszystko banki badają, fajnie też przejrzeć sobie różne poradniki . Tam znajdziemy całe multum sposobów na większą zdolność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *