Pieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.

Czym jest internetowa giełda długów?

Kiedy osoba zadłużona nie spłaca swoich zobowiązań i nie chce rozwiązać swoich problemów finansowych polubownie, wierzyciele coraz częściej decydują się na odsprzedanie wierzytelności. Pozwala im to odzyskać zaległe pieniądze bez tracenia czasu i energii na prowadzenie windykacji. W efekcie informacja o dłużniku i jego niespłaconych zobowiązaniach może zostać upubliczniona w miejscu takim jak internetowa giełda długów. Zobacz, jak działają tego typu serwisy.

Giełda długów jest specjalną platformą internetową, na której wystawiane są wierzytelności pieniężne których termin płatności najczęściej już upłynął. Na rynku polskim działa kilka takich internetowych giełd, a jedną z nich prowadzi ULTIMO. Warto podkreślić, że zarówno wystawienie długów na giełdzie, jak i transakcja ich sprzedaży odbywa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i jest całkowicie zgodna z polskim prawem.

Jakie długi trafiają na giełdę?

Na internetowej giełdzie długów mogą się pojawić zarówno zobowiązania, z którymi zalegają firmy, jak i te dotyczące osób prywatnych. Co ważne, wierzyciel, na mocy art. 4 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, ma prawo w tym miejscu podać do wiadomości publicznej informacje o osobie zadłużonej, takie jak:

  • imię i nazwisko
  • miejsce zamieszkania – bez podawania konkretnego adresu
  • wysokość zadłużenia.

W przypadku zadłużonych firm jest możliwe publikowanie ich danych rejestrowych wraz z wysokością długu.

Z uwagi na to, jakie dane pojawiają się na giełdzie długów, ich upublicznienie może być niekorzystne dla osoby zadłużonej. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie długi trafiają na giełdę. Najczęściej dotyczy to tych, co do których wierzyciel nie może porozumieć się z dłużnikiem na drodze polubownej.

Chcesz uniknąć wystawienia długu na giełdzie? Porozum się z wierzycielem!

Polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, i to nie tylko dlatego, że pozwala dłużnikowi uniknąć narastania odsetek i innych zgodnych z prawem kosztów długu. Zazwyczaj jest również sposobem na to, by informacja o twoim zadłużeniu nie pojawiła się w takim miejscu jak giełda długów.

Jak dogadać się w sprawie długu? Jeżeli jesteś klientem firmy windykacyjnej, np. ULTIMO, droga do podpisania ugody jest bardzo prosta:

  • przejrzyj informacje pisemne, które otrzymałeś w sprawie swojego zadłużenia – znajdziesz tam m.in. dane kontaktowe doradców, z którymi możesz porozmawiać
  • nawiąż kontakt w wygodnej dla siebie formie – np. telefonicznie lub online i szczerze omów z doradcą swoją sytuację
  • ustal bezpieczną dla siebie wysokość raty i nowy plan spłaty – swoje zobowiązanie możesz uregulować nawet w bardzo niskich ratach, bez stresu i ryzyka
  • podpisz ugodę na ustalonych warunkach i trzymaj się jej postanowień.

W ten sposób wyjdziesz na finansową prostą, a ryzyko, że twój dług trafi na giełdę do ponownej sprzedaży, zmniejszy się niemal do zera.

wpis sponsorowany

One Comment

  • Takie informacje przydadzą się zwłaszcza tym osobom, które podejrzewają, że popadną w długi. Lepiej od razu wiedzieć co robić. Mimo tego, że wpis jest sponsorowany, zawsze można się czegoś dowiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *