Ponieważ dość często przedstawiam na tej stronie propozycje kont bankowych wraz z ich analizą pomyślałam, że warto również przeanalizować proces zamykania rachunków bankowych. Kiedyś posiadałam jedno konto i akceptowałam jego plusy i minusy nie widząc potrzeby otwierania innych kont bankowych. Ponieważ jednak mój bank co chwilę wprowadzał udogodnienia polegające na dokładaniu złotówek do wszelkich prowizji postanowiłam wypróbować rachunki w innych bankach.
Prawda niestety jest taka, że banki promują nowych klientów i z rzadka który z nich oferuje lepsze warunki dla klientów im lojalnych. Dlaczegóż więc my klienci mamy nie korzystać z okazji i nie próbować znaleźć nowego, lepszego konta za które być może nie zapłacimy prowizji a być może bank nam jeszcze zapłaci za jego założenie.
Problem jednak w tym, że otwarcie konta bankowego to jedno a jego zamknięcie to drugie. Klienci zakładają nowe konta, i słusznie, ale niestety po wykorzystaniu bonusów dostępnych za otwarcie konta zapominają o nim być może aż do momentu gdy w jakiś sposób dowiadują się o zadłużeniu wobec banku.
Przyczyna może być bardzo prozaiczna – konto, które otwieraliśmy było darmowe lecz w międzyczasie bank wprowadził opłaty o których nie wiedzieliśmy. Bo skąd? Wszelkie umowy, tabele opłat, zmiany warunków, które do nas przychodzą tradycyjną pocztą lub e-mailem albo co gorsza tylko w systemie bankowości internetowej, bo zakładając konto wyraziliśmy zgodę na taką korespondencję, wrzucamy do kosza tego tradycyjnego i tego wirtualnego. Nieprawdaż?
Warto więc zadbać o to by konto, które otworzymy przynosiło nam same profity a gdy takich profitów już nie przynosi albo nam przestaje się podobać zamknąć, ale zamknąć dopilnowując wszelkich formalności.
Musimy się niestety liczyć z tym, że zamykanie konta może nie być tak proste jak jego otwarcie ale też nie musi być dla nas jakimś dużym obciążeniem. Należy zapoznać się z procedurami danego banku i według nich postępować zamykając swoje konto bankowe.
O co zadbać zamykając konto bankowe?
- Założyć teczkę o ile takowej nie posiadaliśmy by włożyć do niej wszelką dokumentacje dotyczącą zamykanego konta..
- Zadysponować pozostałymi środkami na koncie. Przed złożeniem wniosku o zamknięcie konta bankowego powinniśmy wypłacić w gotówce lub przelać znajdujące się na nim pieniądze na inny rachunek bankowy pamiętając, by pozostawić pieniądze na prowizje, które zostaną nam naliczone do momentu zamknięcia rachunku. Warto w związku z tym sprawdzić, w jakim dniu miesiąca w danym banku są naliczane opłaty za poszczególne posiadane przez nas produkty, za które płacimy prowizje.
Jeśli w ramach konta posiadamy lokatę to być może możemy ją utrzymać do końca jej okresu umownego. Tak jest na przykład w banku PKO BP. Taką opcję należy zaznaczyć w formularzu wypowiedzenia. - Spłacić wszelkie zobowiązania. Jeśli w danym banku mieliśmy otwarty tylko rachunek bankowy to spłacamy tylko to zobowiązanie. Jeśli natomiast mieliśmy dodatkowe produkty powiązane z rachunkiem bankowym, np. debet w rachunku też musimy to spłacić.
- Zwrócić kartę debetową i ewentualnie inne wydane do rachunku instrumenty płatnicze. Część banków umożliwia samodzielne zniszczenie karty uprzednio dokonując jej blokady.
- Zadbajmy o historię konta, wyciągi, potwierdzenia transakcji. Dobrze jest by z taką decyzją nie zwlekać do momentu zamykania konta ale robić to na bieżąco. Wystarczy takie informacje zapisywać w pliku jeśli system transakcyjny banku taką formę umożliwia, ewentualnie za pomocą print screena, ewentualnie wydrukować. Jeżeli jakieś dokonane na tym rachunku transakcje są dla nas ważne a być może w przyszłości będziemy potrzebować ich potwierdzenia powinniśmy je wydrukować. Ja taką czynność wykonuję na bieżąco.
- Wycofać wszelkie zgody marketingowe by bank nas nie nękał telefonami i e-mailami.
- Po jakimś czasie, najlepiej po miesiącu zainteresować się czy konto zostało zamknięte.
*** Sprawdź jak można zamknąć konto w sześciu bankach ***
Wypowiedzenie umowy – procedury
Nie ma ustalonych jednolitych procedur na zamykanie rachunków we wszystkich bankach. Procedury, które przedstawię poniżej są procedurami ogólnymi, które mogą się jednak różnić w poszczególnych bankach. W następnym wpisie podam kilka konkretnych przykładów, jak w poszczególnych bankach wygląda procedura zamykania konta.
Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego wymaga formy pisemnej. W zależności od banku wypowiedzenie może być napisane odręcznie lub wydrukowane bądź możemy skorzystać z przygotowanego przez bank gotowego formularza Wypowiedzenia Umowy. Koniecznym natomiast jest umieszczenie własnoręcznego podpisu zgodnego ze wzorem podpisu złożonego w banku przy okazji otwierania rachunku bankowego.
Bez względu na sposób złożenia wypowiedzenia należy podać swoje dane identyfikacyjne: imię i nazwisko, PESEL, numer rachunku który chcemy wypowiedzieć oraz termin wypowiedzenia (najczęściej 30 dni ale warto to sprawdzić w Regulaminie banku) lub ewentualnie inne dane wymagane przez bank. Wskazać w jaki sposób mają zostać zadysponowane środki pieniężne jeśli takowe pozostaną na koncie, np. wskazując numer innego rachunku bankowego. W przypadku niewskazania przez nas sposobu przekazania pozostałych na koncie pieniędzy bank może pozostawić je jako depozyt nieoprocentowany lub wręcz nie zamknąć konta.
Jeżeli zdecydujemy się na zamknięcie konta w oddziale banku najprawdopodobniej wystarczy jedna wizyta. Jeśli natomiast chcemy wypowiedzieć umowę korespondencyjnie (większość banków to umożliwia) to przed złożeniem wypowiedzenia warto skontaktować się z bankiem by spytać o przebieg procedury zamknięcia rachunku bankowego. Banki czasem stosują niestandardowe procedury, np. wymóg przesłania wzoru podpisu uwierzytelnionego notarialnie.
Koszty
Z kosztami też bywa różnie. Zamknięcie konta nie wiąże się najczęściej dla nas z żadną prowizją, najczęściej. Są jednak wyjątki.
Jeśli rachunek bankowy został otwarty przy okazji promocji, np. premia za otwarcie konta, nagroda za użytkowanie karty debetowej może się okazać, że rachunek możemy zamknąć dopiero po upływie wyznaczonego w umowie terminie. Jeżeli zdecydujemy się jednak na jego wcześniejsze zamknięcie może się okazać że będziemy musieli oddać wypłaconą nam przez bank premię lub jej część. Dlatego warto, do czego zawsze namawiam, czytać umowy i regulaminy przed podpisaniem.
Prowizja może też zostać nam naliczona jeśli zdecydujemy się na szybkie zamknięcie rachunku, np. po miesiącu czy dwóch. Przykładem może być tu Eurobank, który za zamknięcie konta przed upływem 90 dni od jego otwarcia pobiera prowizję w wysokości 5 złotych.
Należy też dopilnować czy czasem nie zostaną nam naliczone prowizje za kartę debetową wydaną wcześniej gratis do konta.
O takie rzeczy warto więc zapytać przed rozpoczęciem przez nas procedury zamykania konta bankowego.
Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem (ustawa o prawach konsumenta) mamy prawo do zrezygnowania z umowy bez podawania przyczyny ale musimy dopilnować 14-dniowego terminu od momentu jej podpisania.
Jeśli chciałbyś coś dodać, poprawić, skomentować zapraszam poniżej do formularza komentarzy.
* dane zawarte w artykule są aktualne na dzień 24.03.2015.
* zdjęcie pochodzi z freedigitalphotos.net