Od 1 lipca 2016r. działa Centralna informacja o rachunkach potocznie nazywanych uśpionymi, ułatwiająca dostęp do informacji m.in o własnych rachunkach zapomnianych i rachunkach osób zmarłych. Do tej pory aby uzyskać takie informacje należało złożyć zapytanie o istnienie rachunku do każdego banku i SKOK-u osobno. Od 1 lipca wystarczy jeden Wniosek w jednej, dowolnej placówce banku lub SKOK-u. Na banki i SKOK-i zostały nałożone dodatkowe obowiązki informacyjne.
Centralna informacja o rachunkach w pytaniach i odpowiedziach …
1.Czym jest Centralna informacja o rachunkach?
To usługa umożliwiająca dostęp do zapomnianych rachunków osób fizycznych, w tym dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej i rachunków osób zmarłych. Także imiennych rachunków członków SKOK-ów (spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych).
Centralna informacja została wprowadzona przepisami ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw , które weszły w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
Korzystanie z Centralnej informacji o rachunkach jest dla banków i SKOK-ów obowiązkowe.
2.Jak przebiega proces przekazywania informacji o rachunkach?
W skrócie wygląda to tak:
1. Złożenie i weryfikacja wniosku w dowolnej placówce banku lub SKOK-u. Zapytanie banku lub SKOK-u do Centralnej informacji o rachunkach.
2. Wszystkie banku i SKOK-i otrzymują zapytanie od Centralnej informacji.
3. Banki i SKOK-i przekazują informacje na temat posiadanych rachunków do Centralnej informacji o rachunkach (mają na to 3 dni robocze). Centralna informacja z uzyskanych odpowiedzi generuje informację zbiorczą.
4. Informacja zbiorcza przesyłana jest do banku lub SKOK-u, w którym został złożony wniosek, skąd Wnioskodawca może go odebrać.
3.Kto może złożyć wniosek o dostęp do rachunku?
Wnioskodawca, osoba fizyczna będąca posiadaczem rachunku i członek SKOK – może odszukać własne rachunki bankowe lub imienne rachunki członka SKOK.
Wnioskodawca, osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku lub członku SKOK – może odszukać rachunki osoby zmarłej, spadkodawcy.
4.Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?
Osoba, która poszukuje własnych rachunków przedkłada dokument potwierdzający jego tożsamość, np. dowód osobisty.
Osoba składająca Wniosek, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku okazuje prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Musi też wykazać, że jest spadkobiercą okazując dowód potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty. Nabywca spadku dodatkowo okazuje umowę nabycia spadku.
5.Ile kosztuje uzyskanie informacji?
W każdym banku lub SKOK-u może być inna prowizja zgodna ze stosowaną przez dany bank lub SKOK Tabelą opłat i prowizji. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe (art.92 bc.2) „opłata nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej operacji”.
6.Jakie informacje znajdą się w informacji zbiorczej?
Informacja zbiorcza zawiera ogólne informacje na temat poszukiwanego rachunku. Zostaną w niej wskazane podmioty, które prowadzą lub prowadziły rachunek. Podany zostanie też numer tego rachunku. Poza tym znajdzie się informacja czy rachunek jest nadal prowadzony i czy jest to rachunek wspólny (bez danych współposiadacza). Będą też informacje o umowach rachunku bankowego rozwiązanych lub wygasłych z powodu śmierci posiadacza rachunku bądź braku aktywności na tym rachunku przez okres 10 lat.
Centralna informacja ma głównie na celu wskazanie, w których bankach lub SKOK-ach są lub były prowadzone rachunki.
W informacji zbiorczej nie znajdą się natomiast informacje szczegółowe, np. dotycząca salda rachunku. Po te informacje trzeba będzie się udać do banku lub SKOK-u, w którym rachunek jest lub był prowadzony.
7.Kto jest uprawniony do prowadzenia Centralnej informacji o rachunkach?
Krajowa Izba Rozliczeniowa, w skrócie KIR. Jej rolą jest zapewnienie sprawnej i bezpiecznej wymiany informacji pomiędzy bankami i SKOK-ami na temat poszukiwanych rachunków. KIR nie ponosi odpowiedzialności, co do danych zawartych w zbiorczej informacji. KIR działa na zasadzie zaufania w stosunku do danych przesłanych przez Centralną informację.
8.Co to jest Ognivo?
Ognivo jest to unikalne rozwiązanie umożliwiające bezpieczną i szybką komunikację elektroniczną pomiędzy bankami oraz pomiędzy bankami a innym podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków. Każdy uczestnik ma dostęp tylko do informacji niezbędnych do wykonywania jego czynności i do pozyskania których jest uprawniony. Ognivo służy m.in. sprawnemu przenoszeniu rachunków z banku do banku.
Centralna informacja jest nową usługą wykorzystywaną w systemie Ognivo. Operatorem Ognivo jest KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa).
9.Jakie dodatkowe obowiązki dla banków i SKOK-ów przewidział ustawodawca?
Przy otwieraniu rachunku bank lub SKOK ma informować klienta o tym, że może on wskazać osobę uprawnioną do dostępu do konta w przypadku jego śmierci. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji instytucja, w której prowadzony był rachunek będzie musiała poinformować wskazaną osobę o możliwości wypłaty środków z rachunku.
Dodatkowo, jeżeli od ostatniej aktywności na rachunku minie 5 lat, bank lub SKOK ma ustalić czy posiadacz konta żyje. Aby to ustalić wystąpi do MSWiA o udostępnienie danych z rejestru PESEL.
źródło informacji www.centralnainformacja.pl
Podstawa prawna do prowadzenia Centralnej informacji:
Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw jest dostępna w Dzienniku Ustaw RP 2015 r., poz. 1864.