Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Wiele młodych osób zaczynających start w dorosłe życie marzy o własnych czterech kątach. Niestety często zdarza się, że zakup własnego mieszkania, nawet z rynku wtórnego, przekracza ich zasoby gotówkowe i wymaga zaciągnięcia kredytu. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny na zakup własnego „M”?

Na rynku nieruchomości ofert jest naprawdę sporo. Jednak w wielu wypadkach do spełnienia marzeń brakuje odpowiedniej ilości pieniędzy. W takich przypadkach można skorzystać z ofert banków, które udzielą wsparcia finansowego osobom, które spełniają kryteria. Kto ma szansę zaciągnąć kredyt hipoteczny i jakie musi przy tym spełnić warunki?

Po pierwsze: zdolność kredytowa

Praktycznie każdy bank, zanim przyzna finansowanie, oblicza zdolność kredytową danego kontrahenta. Często jednak istnieją różnice w sposobie jej wyliczania, dlatego też każda instytucja ma swoje indywidualne kryteria oraz wymagania dotyczące dokumentów, które trzeba złożyć by starać się o kredyt. Jednak w każdym wypadku najważniejszą rolę odgrywa poziom stałych dochodów, jakie się uzyskuje oraz zobowiązania, które się aktualnie spłaca. Często istotną rolę może odgrywać terminowość wpłacania poszczególnych rat. Zwykle bank woli udzielić kredytu osobom, które na czas regulowały swoje płatności i nie miały naliczanych odsetek.

Kredyt hipoteczny – udokumentowany dochód jest niezwykle istotny

Obecnie, ze względu na sytuację na rynku pracy, wiele osób uzyskuje dochody z różnych źródeł. Jednak nie każde z nich jest wiarygodne w oczach banku i wpływa na zdolność kredytową. Wiele instytucji finansowych w przypadku wieloletnich zobowiązań stosuje restrykcyjne kryteria i wymaga od potencjalnych kredytobiorców umów o pracę. Jednak coraz więcej instytucji finansowych przychylnym okiem patrzy również na umowy cywilnoprawne. Najistotniejszą kwestią dla banku jest jednak to, czy dany dochód jest udokumentowany, czyli uzyskany legalnie. Często jest to sprawdzane w urzędach oraz innych instytucjach państwowych. Nie opłaca się naginać faktów.

Okres zatrudnienia ma duże znaczenie

Niezależnie od tego, czy jest to umowa o pracę, czy cywilnoprawna, dla banku ważną kwestią jest okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Oczywiście lepiej oceniane są umowy na czas nieokreślony, jednak nie oznacza to wcale, że czasowe wykluczają możliwość uzyskania kredytu. Często bank, obliczając zdolność kredytową, bierze również pod uwagę minimalny okres pracy u danego pracodawcy. W zależności od umowy może to być kilka miesięcy lub rok albo dwa. Zwykle w przypadku umów zlecenia i o dzieło trzeba wykazać się dłuższym stażem pracy. W ich wypadku bank analizuje również koszty uzyskania przychodu, które mogą wynosić 20 lub 50%. Jednak w przypadku wniosków kredytowych bank uwzględnia również inne źródła dochodu, takie jak wynajem lub dzierżawa. Należy również pamiętać, że odmowa przyznania finansowania w jednej instytucji nie zamyka drzwi do innej.

Więcej na temat kredytu hipotecznego znajdziesz w serwisie Raiffeisen Polbank

wpis sponsorowany

Bądź na bieżąco!

Aktualne promocje i aktualności prosto z banków na Facebooku, Twitterze albo na Twoją skrzynkę.

One thought on “Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?”

  1. Temat który jest jeszcze przede mną i zapewne będę go przerabiał w niedalekim czasie. No ale kredyty nie są mi obce ponieważ praktycznie od zaczęcia pracy na etacie a potem na własnej działalności, zaciągałem kredyty na różne cele, zawsze spłacając je terminowo więc moja historia kredytowa powinna być w porządku. Zastanawiam się tylko czy lepiej skorzystać z pomocy doradcy który przedstawi mi kilka propozycji banków czy lepiej wykonać kilka wizyt w kilku różnych bankach?
    Karol B24 ostatnio opublikował…Chwilówki przez Instantor czyli bez wysyłania groszaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *